bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

Guterres, "Ne yazık ki, kadınlar ve kız çocukları bilim alanında kariyer yapmalarını engelleyen sistemik engellerle ve önyargılarla karşı karşıya kalmaya devam ediyor" dedi.

Günümüzde, kadınlar küresel bilim topluluğunun sadece üçte birini oluşturuyorlar ve erkeklere göre daha az fon alıyorlar, yayınlarda yeterince temsil edilmiyorlar ve büyük üniversitelerde daha az üst düzey pozisyona sahipler.

Bazı yerlerde kadınların ve kız çocuklarının eğitim olanakları sınırlı veya hiç yok. Guterres, bu durumun sadece ilgili toplumlara zarar vermekle kalmayıp aynı zamanda korkunç bir insan hakları ihlali olduğunu belirtti.

Genel Sekreter, iklim değişikliği, sağlık veya yapay zekâ alanında olsun, kadınların ve kız çocuklarının bilimsel keşiflere ve yeniliklere eşit şekilde katılmasının temel olduğuna inanıyor. 

Cinsiyet eşitsizliklerinin ele alınması, cinsiyet kalıplarının kaldırılmasını, kız çocuklarını bilimsel kariyer yapmaya teşvik eden rol modellerinin teşvik edilmesini, kadınların bilimde ilerlemesini destekleyecek programların geliştirilmesini ve azınlık topluluklarından kadınlar da dahil olmak üzere herkesin yeteneklerini destekleyen çalışma ortamlarının yaratılmasını gerektiriyor.

SDG 5: Tüm Kadınları ve Kız Çocuklarını Güçlendirin

  • Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik her türlü ayrımcılığın ve şiddetin sona erdirilmesi
  • Erken ve zorla evlilik, kadın sünneti gibi zararlı uygulamaların ortadan kaldırılması
  • Cinsiyet eşitliğini teşvik etmek, kadınları ve kız çocuklarını güçlendirmek için mevzuatı uyarlamak ve güçlendirmek
  • Kadınların politik, ekonomik ve kamusal yaşamda tam, etkili katılımını ve liderlik için eşit fırsatları sağlamak
  • Cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetlerine evrensel erişimin sağlanması

Dünya çapında evli kadınların neredeyse yarısı cinsel sağlık, üreme sağlığı ve hakları konusunda karar verme yetkisine sahip değil.
 

Tarih: 11 Şubat 2024

Lİnk: https://news.un.org/en/story/2024/02/1146432