bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu merkezi, Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü'nün yönetim kurulunda yer alarak, iklim raporlama çerçevesini onaylayan 35 düzenleyici arasında bulunuyor.

Dünya genelinde önde gelen borsaların düzenleyicileri, uluslararası iklim raporlama standartlarını destekleyerek, küresel düzeyde kuralların belirlenmesine katkıda bulunuyor.

Iosco olarak bilinen Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü, Uluslararası Sürdürülebilirlik Standartları Kurulu tarafından yakın zamanda yayınlanan iklim raporlama standardını onayladı. ABD Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu gibi Iosco üyeleri, tedarik zincirindeki Kapsam 3 emisyonları, iklimle ilgili riskler ve fırsatlar hakkında önemli bilgileri içeren raporlama gerekliliklerini içeren taslağı onayladılar.

ISSB standartlarını kabul edip etmeyecekleri ve ne zaman kabul edecekleri, şimdi tek tek ülkeler ve yetki alanları tarafından belirleniyor. Şu ana kadar Avustralya, Kanada, Japonya, Hong Kong, Malezya, Yeni Zelanda, Nijerya, Singapur ve Birleşik Krallık gibi yaklaşık 20 ülke, ISSB standartlarını uygulama ve kullanma konusundaki ilgilerini veya taahhütlerini açıkladılar. Bu yeni raporlama standartlarına geçiş süreci 2025 yılından itibaren başlayabilir.

Tarih: 25 Temmuz 2023
Link:  https://www.wsj.com/articles/stock-exchange-regulators-back-global-climate-reporting-rules-35ce71b9?tpl=sb&mod=hp_lead_pos1