bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO), hava kirliliği kaynaklı ölümleri azaltmak ve ülkeleri temiz enerji kullanımına teşvik etmek amacıyla hava kalitesi yönergelerini geçtiğimiz yıl sıkılaştırmasının ardından, Avrupa Parlamentosu da bu adımı takip etti. AB Çevre Komiseri Virginijus Sinkevicius, yeni AB kurallarının önümüzdeki on yıl içinde Avrupa'da her yıl meydana gelen 300,000 erken ölüm vakasını yüzde 70 oranında azaltabileceğini belirtti.

Avrupa'da hava kalitesi son on yılda iyileşmiş olsa da, Avrupa Birliği Adalet Divanı, hava kalitesi sınırlarını ihlal ettikleri için 10'dan fazla ülkeyi yargılamış ve aralarında Fransa, Polonya, İtalya ve Romanya'nın da bulunduğu ülkeleri yasadışı hava kirliliği sebebiyle suçlu bulmuştu.

AB hükümetleri ile Parlamento arasında varılan bu yeni anlaşma, insan sağlığı üzerinde ciddi etkileri olan bazı kirleticiler için 2030 yılına kadar uygulanacak daha katı sınırlar ve hedef değerler belirliyor. Yeni düzenlemeler, AB genelinde şu anda dağınık durumda olan hava kalitesi endekslerini standartlaştırarak, karşılaştırılabilir, açık ve kamuya açık hale getirecek. Ayrıca, yeni ulusal kuralların ihlali durumunda, hava kirliliğinden etkilenen bireyler yasal haklarını arayabilecek ve sağlık zararı gören vatandaşlar tazminat talebinde bulunabilecek.

Parlamento'daki Sosyalistler ve Demokratlar İttifakı'nın İspanyol Üyesi Javi Lopez, "Bu yasa, halk sağlığını ve vatandaşlarımızın sağlığını korumaya yönelik bir yasadır, çünkü temiz havanın bir lüks olmadığını, korunması gereken bir hak olduğunu biliyoruz," dedi.

Avrupa Parlamentosu, yasayı 381 lehte, 225 aleyhte ve 17 çekimser oyla onayladı. Yasaların yürürlüğe girmesi için AB ülkelerinin onayı gerekiyor, bu ise genellikle formalite olarak kabul edilen bir süreçtir.
 

Tarih: 24 Nisan 2024

Lİnk: EU Parliament adopts new rules to improve air quality by 2030