bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

Kurumsal İnternet Şubesi

Yardımcı olmak,sorununuzu çözmek, memnuniyetinizi sağlamak için:
Finansçı Sizi Dinliyor

Kurumsal İnternet Şubesi'ne nereden başvurulur?

Şubelerimizdeki müşteri temsilcilerimizin size sağlayacağı başvuru formunun doldurulup imzalanması gerekmektedir.

Kurumsal İnternet Şubesi'ni kullanmak için müşteri numarası ve FinansŞifre nasıl alınır?

Müşteri numarası ve FinansŞifre'yi Finansbank müşterisi olan tüm firmalar alabilirler. Bunun için şubelerimize uğrayıp, başvuru formunun doldurulması ve sözleşmenin imzalanması yeterli olacaktır. Firmanın internet üzerinden tüm bankacılık işlemlerini yapabilmesi için sözleşmesinin tanımlı olması gerekmektedir.

Firmalar İçin Müşteri Numarası, FinansŞifre ve Güvenlik Resmi Nedir?

Müşteri Numarası:İnternet Şubesi'nde firmalar tarafından yetkilendirilmiş kullanıcıların tanımlanması için kullanılan numaradır. Bankamızda aynı müşteri numarası iki kişiye birden verilmez.

FinansŞifre: Kullanıcıların İnternet Şubesi'nde işlem yapabilmeleri için müşteri numarasını girmeleri yetmez. Gerçekten firma tarafından yetkilendirilen kişi olduklarını ispatlamaları gerekir. Bunun için FinansŞifre girilir.

Güvenlik Resmi: QNB Finansbank İnternet Şubesi'nde olduğunuzu doğrulamak amacıyla seçtiğiniz güvenlik resmi, giriş işlemleri sırasında size gösterilir. Doğru resmi göremiyorsanız, lütfen SMS şifrenizi girmeyiniz ve KOBİ için 0850 222 1 900'ü arayınız.

FinansŞifremi unutur veya kaybedersem ne yapmam gerekiyor?

Müşteri numaranızı ve/veya FinansŞifrenizi unutmanız veya kaybetmeniz durumunda www.qnbfinansbank.com adresinde 'FinansŞifre Al' butonunu tıklayarak, kredi kartı veya banka kartı bilgileriniz ile müşteri numaranızı ve FinansŞifrenizi alabilirsiniz.

İnternet Şubesi firma işlem limitleri nedir ve nasıl tanımlanır?

Kurumsal İnternet Şubesi'nde her firma için bir işlem limiti tanımlanır ve firmaların yaptığı bankacılık işlemleri bu limitler dahilinde gerçekleşir. Ayrıca firma içinde yetkilendirilmiş olan kullanıcılar için de farklı işlem limitleri tanımlanır. Böylece her kullanıcının yapabileceği işlemler, yetkilerine göre sınırlandırılır. Kullanıcı bazında işlem yetki ve limitleri, yetki görüntüleme menüsünde yer almaktadır.

İşlem limitleri tanımlamalarını, Kurumsal İnternet Şubesi başvurusunda bulunurken tanımlayabilir, limitler üzerinde daha sonra da değişiklik yapabilirsiniz. Firmanızda internet şubesi için tam yetkili kullanıcı tanımı yaparak bu kullanıcının firmanıza ait diğer internet şubesi kullanıcıları için internet şubesi üzerinden kullanıcı işlem yetki ve limit değişikliklerini yapmasını sağlayabilirsiniz. KOBİ Bankacılığı için 0850 222 1 900 'ü arayarak değişiklikler konusunda bilgi alabilirsiniz.

İşten ayrılan firma personelinin şifre/kullanıcı kodu nasıl iptal edilir?

İptal talebinizi; QNB Finansbank Şubeleri'nden, 0850 222 0 900'den, KOBİ Bankacılığı için 0850 222 1 900'den bize iletebilirsiniz.

Firmanın günlük işlem limiti nedir?

İnternet Şubesi'ne başvuru sırasında doldurduğunuz formda belirttiğiniz, işlem bazında günlük maksimum işlem tutarı, limitinizdir. Örneğin, günlük havale limiti 100 bin TL olarak belirlendiyse, firmanın tüm kullanıcılarının yaptıkları havale işlemlerinin toplamı bu limiti aşamaz. Firma limiti değişikliği için şubedeki müşteri temsilcinize başvurabilirsiniz.

Firmalarda "Giriş yapan kullanıcı" ve "Onaylayan kullanıcı" tanımları nedir?

Firmalar için İnternet Şubesi'nin temel özelliklerinden biri işlemlerin yetki ihtiyacına göre giriş ve onay aşamasından geçerek yapılmasıdır. İşlem bir kullanıcı tarafından girilir, yetkili bir kullanıcı tarafından onaylanır, bütün bu işlemler limitler dahilinde oluşur, giren kullanıcının giriş yetkisi, onaylayan kullanıcının onay yetkisi ve firmanın günlük toplam işlem limitinin uygun olması halinde işlem gerçekleştirilir.