notify icon
Ana içeriğin başı

Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor

Çocuklara kodlamayı öğretiyoruz

Bankamız, Microsoft Türkiye ve Habitat Derneği işbirliği ile hayata geçirdiğimiz 'Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor' projemiz kapsamında çocukların teknoloji odaklı yaratıcılıklarının ve kodlama becerilerinin eğlenceli bir ortamda geliştirilmesini sağlıyoruz.

2015 yılından bu güne 32 farklı ile ulaşarak 8 – 14 yaş arasındaki çocuklarımıza sınıf ortamında 8 saatlik ‘’ KODU Programlama Dili ‘’ eğitimi verildi. 

Çocuklarımızın algoritmik düşünme becerisini geliştirmeyi hedefleyerek çıktığımız bu yolda Gönüllü Finansçılar’ımızın da katıldığı projemiz ile üç yıl içerisinde geleceğin inovasyon lideri olabilecek 20 bin çocuğumuza ulaştık.

Kodlama projemiz ile  Adana, Adıyaman, Afyon, Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Isparta, İstanbul, İzmir, Kars, Kırklareli, Malatya, Manisa, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Van ve Yozgat illerimizde çocuklarımızla buluşarak eğitimlerimizi tamamladık.

KODU Nedir?

KODU; Microsoft tarafından geliştirilmiş, çocukların erken yaştan itibaren "programlamayı" öğrenmesini sağlayan ücretsiz bir oyun tasarlama aracıdır.

Çocukların programlama becerilerini eğlenceli bir ortamda geliştirmelerini hedefleyen KODU, onlara kendi oyunlarını üç boyutlu bir dünyada oluşturma imkanı verir. KODU'da komutlar diğer programlama dillerinde olduğu gibi yazılı olarak değil, görsel öğeler kullanılarak girilir. 

Çocuklar KODU Eğitimini herkese açık sınıf eğitimleri ile öğrenme imkanı buluyorlar. Aynı zamanda çocuklar www.acikakademi.com internet sitesinden de KODU programlama dilini online olarak öğreniyorlar.

KODU CUP 2018

Kodu Cup 2018' de çocuklar "Uzayda Yaşam" temasıyla gezegenlerin farklı dünyasına hayat vererek kendi oyunlarını tasarladılar.

100’e yakın başvuru arasından 8-11 ve 12-14 yaş kategosinde 10 takım finale kaldı ve her iki yaş kategorisinde 3’er takım finale kaldı.

8-11 yaş kategorisinde Alpha Knights takımı "Alpha Knights" oyunuyla birinci, Harşena "Hayallerime Yolculuk" oyunu ikinci, Üç Kafadar  "Kayıp Meyveler" oyunu üçüncü olurken; 12-14 yaş kategorisinde Fatihin Yıldızları takımı "Dünyayı Kurtarıyorum" oyunuyla birinci, Koduzay  " Mars’ta Son Şans"  oyunu ikinci, The Power of Infinity "Falcon Heavy Nerede’’ oyunu üçüncü oldu.

KODU CUP 2017

Kodu Cup 2017'de  çocuklar "Yeni Nesil Turizm" temasıyla ülkemizin doğal güzellik ve zenginliklerini kodlayarak kendi oyunlarını tasarladılar.

100’den fazla başvuru arasından 8-11 ve 12-14 yaş kategosinde 10 takım finale kaldı ve her iki yaş kategorisinde 3’er takım finale kaldı.

8-11 yaş kategorisinde The Spirit Of Adventure takımı "Grand Adventure : Mission" oyunuyla birinci, Harşena'nın "Labirentten Kaçış" oyunu ikinci, Astro Girls'ün "Space Tour" oyunu üçüncü olurken; 12-14 yaş kategorisinde The Coding Explorers takımı "Windmill" oyunuyla birinci, Scorpions'un "İki Arkadaşın Maceraları" oyunu ikinci, Gezdik Gördük Öğrendik'in "Kuşadasını Tanıyalım" oyunu üçüncü oldu.

KODU CUP 2016

Kodu Cup 2016'da çocuklar "Çevre ve Ben" temasıyla doğa sevgisini ve çevre duyarlılıklarını kodlayarak kendi oyunlarını tasarladılar.

100’den fazla başvuru arasından 8-11 ve 12-14 yaş kategosinde 10 takım finale kaldı ve her iki yaş kategorisinde 3’er takım finale kaldı.

8-11 yaş kategorisinde Minik Girişimciler ekibi "UM-UT-ON" oyunuyla birinci, Doğa Koruyucuları "Petrol Çağı" oyunuyla ikinci, "Yeşil Karadeniz" ekibi de "Doğanın Kahramanı" oyunuyla üçüncü olurken; 12-14 yaş kategorisinde ise iki ekip birinciliğe layık görüldü. Code by Nature ekibi "Just Save It", Green Team ise "Follow the Green" oyunuyla birinciliği paylaştı. Objects ekibi "Futbolda Çevreye Saygı" oyunuyla ikinciliğe, AKA Code Team ise "Yaşam Mücadelesi" oyunuyla üçüncü oldu.

Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu?