bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

Minik Eller Kod Yazıyor

Scratch Cup 2023 Sonuçlandı!

Temiz Enerjim Benim Enerjim teması ile birbirinden yaratıcı oyunlar kodlayan çocuklar, temiz enerji konusunda ilham verdi!

8-14 yaş aralığındaki binlerce çocuğumuz ve mentorleri liderliğinde 2-3 kişilik takımlar oluşturarak bu kez yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji ile çevre kirliliği ve doğal kaynakların tükenmesini önlemek için kodladı! Temiz Enerjim Benim Enerjim temalı 1098 oyun başvurusu ile rekor katılımın olduğu Scratch Cup Ödül Töreni 12 Haziran Pazartesi günü Kristal Kule’de gerçekleştirildi.

QNB Finansbank’ın, çocuk ve genç odaklı “Minik Eller Büyük Hayaller” Kurumsal Sosyal Sorumluluk Platformu çatısı altında, Habitat Derneği iş birliğinde hayata geçirilen Scratch Cup, bu yıl dördüncü kez gerçekleştirildi. Yıl boyunca hem online hem de yüz yüze eğitimler alan çocuklar, sürdürülebilirlik temelli Temiz Enerjim Benim Enerjim teması ile oyunlarını kodladılar. Yapılan değerlendirmeler sonucu Adana, İstanbul, İzmir, Van, Uşak, Kocaeli, Ankara, Trabzon olmak üzere 8 farklı şehirden 10 takım finale kalarak QNB Finansbank Kristal Kule’de gerçekleşen ödül törenine katıldı. 8 şehirden ve 10 takımdan 23 çocuğun katılımıyla 12 Haziran Pazartesi günü gerçekleşen finalde çocuklar, birbirinden yaratıcı oyunlarını jürinin değerlendirmesine sundu.

Bu yıl, ‘Temiz Enerjim Benim Enerjim’ temasıyla kodlayan çocuklar, kodlama becerilerini geliştirmelerinin yanı sıra sürdürülebilirlik hakkında daha fazla bilgi sahibi de oldular. Çocukların kodladıkları oyunlar eğlenceli olmanın yanında eğitsel yanlarıyla da öne çıktı. Temiz enerji temasıyla oyunlarını kodlayan çocuklar, doğal kaynakların korunması, atık yönetimi ve yenilenebilir enerji kaynakları gibi konular hakkında daha fazla bilgi sahibi olurken sorunlara çözüm üretmenin yollarını da aradılar.

Scratch Cup 2023 ile ilgili tüm detaylara link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Scratch Cup 2023 Finalistlerimiz

Scratch Cup 2023’e ikisi yurtdışı olmak üzere 53 şehirden 1098 başvuru alındı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda 8-10 yaş ve 11-14 yaş kategorilerinden beşer takım olmak üzere toplam 10 takımdan 23 çocuk finale eğlenceli ve bir o kadar da yaratıcı oyunlarıyla katıldı. Ekipler, kendilerine verilen süre içinde oyunlarını anlatıp jürinin sorularını yanıtladı. Jüri değerlendirmesi sonucunda tüm çocuklar kendi kategorilerinde ödüllerini aldı.

8-10 Yaş Kategorisi

En İyi Proje Ödülü; Yenilenen Dünyam, İstanbul
En İyi Görsel Tasarım Ödülü; Çevreci Köy, İzmir
En İyi Kod Yapısı Ödülü; Yenilenebilir Enerji Kaynakları, Kocaeli
En İyi Uyarlama Ödülü; Enerjik Kedi, Adana
En İyi Senaryo Ödülü; Temiz Enerji Kaynakları Animasyonu, Van
 
11-14 Yaş Kategorisi

En İyi Proje Ödülü; ChargeUp, Ankara
En İyi Görsel Tasarım Ödülü; Doğayı Korumaya Var Mısın?, İzmir
En İyi Kod Yapısı Ödülü; Yenilenebilir Simgeler, İstanbul
En İyi Uyarlama Ödülü; Temiz Dünyam Benim Dünyam, İstanbul
En İyi Senaryo Ödülü; Yeşil Enerji, Uşak

Minik Eller Kod Yazıyor Projemiz Online Eğitimler İle Devam Ediyor!

Habitat Derneği iş birliği ile hayata geçirdiğimiz Minik Eller Kod Yazıyor projemiz ile çocuklarımıza, MIT’nin (Massachusetts Institute of Technology) geliştirdiği, çocukların kullanımına göre tasarlanmış ve basit bir ara yüze sahip, programlama dili olan Scratch 3.0 ve Tinkercad eğitimi veriyoruz. Projemizde çocuklarımızın yaratıcılığını ve bilgisayar becerilerini geliştirmeyi, onları programcılık ile tanıştırıp kod okuryazarlığı bilincini yaygınlaştırmayı hedefliyoruz.

Eğitimlerimiz ile çocuklarımızın sadece kodlama becerilerini değil, sanat ve hikaye anlatıcılığı becerilerini hayal güçleri ve yaratıcılıkları ile geliştirmeyi amaçlıyoruz.
2015 yılından bu yana düzenlediğimiz kodlama eğitimlerini 2020 yılında online ortama taşıdık. Bu sayede tüm Türkiye’deki ve yurtdışında yaşayıp Türkçe bilen 8-14 yaş arası çocuklar, kodlama eğitimlerine www.minikellerkodyaziyor.com web sitesi üzerinden ücretsiz olarak erişebiliyorlar. Online kodlama eğitimlerimize katılmak ve detaylı bilgi almak için tıklayınız.

2022 yılında yüz yüze ve online gerçekleştirilen kodlama eğitimlerinde 69 farklı şehirden 3.017 kişi, web sitesi üzerinde 2.106 kişi olmak üzere toplamda 8-12 yaş arası 5.123 çocuğa eğitim verilmiştir. 

Bugüne kadar toplamda Minik Eller Kod Yazıyor projesiyle Tüm Türkiye ve yurt dışı şehirlerinin bazılarında 45 binden fazla çocuğa ulaşılarak 400 bin saate yakın kodlama eğitimi verdik.