İçeriğe Git Alt Bölüme Git Sol Menüye Git

Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor

Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor

Bankamız ve Microsoft Türkiye işbirliğinde hayata geçen 'Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor' projemiz, yeni yüzyılın gereklilikleri doğrultusunda çocukların teknoloji okuryazarlığı konusundaki becerilerini geliştirmeyi hedefliyor.

HABİTAT Derneği'nin de paydaşımız olarak yer aldığı ve 2015 yılında hayata geçirilen proje ile bugüne kadar 37 ilde, 20 kişilik sınıflarda 8-14 yaş arasındaki onbeşbine yakın çocuğumuzun teknoloji odaklı yaratıcılık gücüne ilham verdi.

KODU Cup 2018 Başlıyor!

Bu sene 3.sü yapılacak Kodu Cup Türkiye yarışmasına 8-14 yaş arasındaki bütün öğrenciler katılabilir. Teması "Uzayda Yaşam" olan bu senenin yarışmasına başvuru için son gün 30 Haziran 2018 tarihidir.

Çocukların 3 kişilik takımlar halinde katılabilecekleri yarışma için başvurular öğretmenleri tarafından yapılmalıdır. Başvurular arasından 8-11 yaş kategorisinden 5 ve 12-14 yaş kategorilerinden de 5 takım olmak üzere toplam 10 takım, öğretmenleri ile birlikte İstanbul'da yapılacak finale davet edilecektir. Finalde yarışmacılar oyunlarını jüri karşısında tanıtacaklardır. Her bir yaş kategorisinden ilk üçe kalanlara kupa ödülü verilecektir.

Detaylı bilgi ve başvuru için tıklayınız.

Kodu Cup 2017'de ise çocuklar "Yeni Nesil Turizm" temasıyla bize eşsiz bir turizm deneyimini oyunlaştırarak sundular ve 8-11 /12-14 yaş kategosinde toplam 6 takım 100'den fazla takım arasından dereceye girdi.

8-11 yaş kategorisinde The Spirit Of Adventure takımı "Grand Adventure : Mission" oyunuyla birinci, Harşena'nın "Labirentten Kaçış" oyunu ikinci, Astro Girls'ün "Space Tour" oyunu üçüncü olmuştur.

12-14 yaş kategorisinde The Coding Explorers takımı "Windmill" oyunuyla birinci, Scorpions'un "İki Arkadaşın Maceraları" oyunu ikinci, Gezdik Gördük Öğrendik'in "Kuşadasını Tanıyalım" oyunu üçüncü olmuştur.

Kodu Cup 2016'da çocuklar "Çevre ve Ben" temasıyla birbirinden harika oyunlar yarattı ve 8-11 /12-14 yaş kategosinde toplam 6 takım 100'den fazla takım arasından dereceye girdi.

8-11 yaş kategorisinde Minik Girişimciler ekibi "UM-UT-ON" oyunuyla birinci, Doğa Koruyucuları "Petrol Çağı" oyunuyla ikinci, "Yeşil Karadeniz" ekibi de "Doğanın Kahramanı" oyunuyla üçüncü olmuştur.

11-14 yaş kategorisinde ise iki ekip birinciliğe layık görüldü. Code by Nature ekibi "Just Save It", Green Team ise "Follow the Green" oyunuyla birinciliği paylaştı. Objects ekibi "Futbolda Çevreye Saygı" oyunuyla ikinciliğe, AKA Code Team ise "Yaşam Mücadelesi" oyunuyla üçüncü olmuştur.

KODU; Microsoft tarafından geliştirilmiş, çocukların erken yaştan itibaren "programlamayı" öğrenmesini sağlayan ücretsiz bir oyun geliştirme aracıdır. Basite indirgenmiş bir dille, çocukların programlama becerilerini eğlenceli bir ortamda geliştirmelerini hedefleyen KODU, onlara kendi oyunlarını üç boyutlu bir dünyada oluşturma imkanı verir. KODU'da komutlar diğer programlama dillerinde olduğu gibi yazılı olarak değil, görsel öğeler kullanılarak girilir. KODU programı aracılığı çocuklar kendileri oyun tasarlayabilmektedirler.

Çocuklar KODU Eğitimini herkese açık sınıf eğitimleri ile öğrenme imkanı bulmaktadırlar. Aynı zamanda çocuklar www.acikakademi.com internet sitesinden de KODU programlama dilini online olarak öğrenebilmektedir.