notify icon
Ana içeriğin başı

e-Fatura

Faturalarınızı elektronik ortamda gönderip alın, dilediğiniz zaman görüntüleyin ve güvenle saklayın.

Dijital Köprü Ürünlerini Kullanmak İçin Ne Yapmalıyım?

Başvuru formunu doldurmanız yeterli! Üstelik QNB Finansbank müşterisi olmanıza bile gerek olmadan!*.

*Firmanıza ait tüzel vadesiz hesabınızı başvuru tarihinden sonra 3 ay içerisinde dilediğiniz zaman açabilirsiniz.

e-Fatura nedir?

e-Fatura mükellefi olanlar arasında fatura gönderme, alma, saklama, görüntüleme, onaylama ve reddetme işlemlerinin elektronik ortamda yapılmasını sağlayan sistemdir.

Kimler e-Fatura kullanmak zorundadır?

2018 yılı cirosu 10 milyon TL ve üzerinde olan firmaların 01.01.2020’ye kadar e-Fatura'ya geçme zorunluluğu bulunmaktadır.
Bununla beraber; 2018 ve 2019’da yıl sonu cirosu 5 milyon TL ve üzerinde olan firmaların 01.07.2020’ye kadar e-Fatura’ya geçmesi gerekmektedir.
2020 itibarı ile cirosu 5 milyon TL ve üzerinde olan firmalar, izleyen yılın temmuz ay başından itibaren e-Fatura uygulamasına geçmek zorundadır.
1 Ocak 2020 yılı itibarıyla firmalara e-Fatura, e-Defter, e-Arşiv ve e-İrsaliye kullanma zorunluluğu oluşturan şartları öğrenmek için tıklayınız.

Zorunlu e-Fatura mükellefi olmayan firmalar, gönüllü olarak e-Fatura sistemine girebilir mi?

Evet. Zorunlu e-Fatura mükellefi olmayan firmalar, gönüllü olarak e-Fatura sistemine girebilir, böylelikle faturalama giderlerini azaltabilir ve diğer e-fatura kullanıcılarına faturalarını daha hızlı gönderebilir.

Yeni tebliğler ile hangi özellikteki firmalara e-Dönüşüm ürünleri kullanma mükellefiyeti oluştu?

Resmi Gazete’de yayımlanan 509 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile firmaların e-Dönüşüm ürünleri kullanımına mükellef olma koşulları değişti. 1 Ocak 2020 yılı itibarıyla firmalara e-Fatura, e-Defter, e-Arşiv ve e-İrsaliye kullanma zorunluluğu oluşturan şartları öğrenmek için tıklayınız.

Dijital Köprü ile e-Fatura Ürününü Kullanmak İçin Ne Yapmalıyım?

e-Fatura ürününü Dijital Köprü ile kullanmaya başlamak için aşağıdaki adımların tamamlanması gerekmektedir:

  • e-İmza veya Mali Mühre Sahip Olunması
  • GİB Aktivasyonu
  • Ürün Aktivasyonu ve Ayarların Tamamlanması

e-İmza veya Mali Mühre Sahip Olunması: Vergi kimlik numarasına sahip firmalar mali mühür; TCKN sahibi şahıs firmaları ise e-İmza ya da mali mühür kullanabilirler. Mali Mühür ve e-İmza bankamız tarafından sağlanmamakta olup, devlet tarafından yetkilendirilmiş kurumlardan temin edilebilir.

GİB Aktivasyonu: QNB eFinans aktivasyonu sırasında GİB başvurusu için GİB'in web sitesine gitmenize gerek kalmadan, bu adımı  QNB eFinans Portal üzerinden tamamlayabilirsiniz.

Ürün Aktivasyonu ve Ayarların Tamamlanması: Başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra, başvuru esnasında girmiş olduğunuz e-posta adresinize ürün aktifleştirmesi için izlenecek adımların anlatıldığı bir e-posta QNB eFinans tarafından gönderilir. QNB eFinans Portal’a ilk girişinizde tamamlamanız gereken adımlar hakkında portal ekranı sizi yönlendirecektir.