notify icon
Ana içeriğin başı

e-Defter

e-Defter ile, Yevmiye ve Kebir Defter kayıtlarınızı elektronik ortamda oluşturup ibraz etmenin kolaylığını yaşayın.

Hemen Başvur

e-Defter nedir?

Yevmiye ve Kebir Defter kayıtlarının elektronik ortamda hazırlanarak Gelir İdaresi Başkanlığı'na gönderilmesini sağlayan sistemdir.

1 Ocak 2021 itibariyle e-Defter mükellefi olanlar neler yapmalı?

 • 19/10/2019 tarihli ve 30923 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Elektronik Defter Genel Tebliğ’inde tanımlanan kriterleri kapsayan mükelleflerin, 01/01/2021 tarihi itibariyla e-Defter uygulamasına geçmesi zorunlu hale gelmiştir.
 • 01/01/2021 tarihi itibariyle e-Deftere geçiş yapan mükelleflerin 30 Nisan 2021 tarihine kadar ilk e-Defter yüklemelerini yapması gerekmektedir.

Kimler e-Defter kullanmak zorundadır?

 • e-Fatura uygulamasına geçme zorunluluğu olan tüm firmalar, e-Fatura’ya geçişlerini izleyen yılın başında e-Defter uygulamasına geçmelidir.
 • Bağımsız denetime tabi olan şirketlerin 01.01.2020 tarihinden itibaren, 2020 ve sonrasındaki yıllarda bağımsız denetime tabi olan firmaların ise takip eden yılın başından itibaren e-Defter uygulamasına geçmeleri zorunludur.
 • 2018 ya da 2019 yılı cirosu 5 milyon TL ve üzerinde olan firmalar 01.01.2021 tarihinden itibaren, 2018 yılı cirosu 10 milyon TL ve üzerinde olan firmalar 01.01.2020 tarihinden itibaren e-Defter ürününe geçmelidir.
 • 9 Ekim 2020 tarihli edefter.gov.tr'de yayınlanan duyuruya istinaden e-Defter mükelleflerine 'e-Defter dosyalarının ikincil kopyalarının Gelir İdaresi Başkanlığı bilgi işlem sistemlerinde saklanması zorunluluğu getirilmiştir'. Dijital Köprü ile QNB eFinans sistemlerinde saklanan e-Defter dosyalarının ikincil kopyaları GİB sistemlerine otomatik olarak yüklenecektir.
 • Bununla birlikte, e-Defter kullanan tüm firmaların 01.01.2020 itibarıyla özel entegratörler veya GİB yolu ile defterlerini en az 10 yıl boyunca saklamaları gerekmektedir.
 • Mevcutta ya da ileri bir tarihte e-Defter uygulamasına zorunlu olarak giren mükelleflerin tam bölünme, birleşme veya nevi değişikliğine gitmeleri durumunda devrolan, birleşen ya da bölünme sonucunda oluşan firmalar tescil tarihini izleyen ayın başından itibaren 3 ayı doldurmadan e-Defter uygulamasına geçmelidir.
 • Mevcutta ya da ileri bir tarihte e-Defter uygulamasına zorunlu olarak giren mükelleflerin tam bölünme, birleşme veya nevi değişikliğine gitmeleri durumunda devrolan, birleşen ya da bölünme sonucunda oluşan firmalar tescil tarihini izleyen ayın başından itibaren 3 ayı doldurmadan e-Defter uygulamasına geçmelidir.
 • e-Defter kullanım zorunluluğu hakkındaki tüm sorularınız için tıklayınız.

e-Fatura kullanıcısı olmadan, e-Defter kullanıcısı olabilir miyim?

Evet, e-Fatura kayıtlı kullanıcısı olmadan da e-Defter uygulamasından gönüllü olarak faydalanabilirsiniz.

Dijital Köprü ile e-Defter Çözümünü Kullanmak İçin Ne Yapmalıyım?

Dijital Köprü çözümlerini başvuru formunu doldurarak  QNB Finansbank müşterisi olmadan hemen kullanabilirsiniz. Dijital Köprü’yü kullanmaya devam etmek için başvuru tarihinden sonraki 3 ay içerisinde Dijital Köprü Platformu’na giriş yapmanız gerekmektedir. Dijital Köprü Platformuna giriş yapabilmek için QNB Finansbank kullanıcı adı ve FinansŞifre’nizin olması yeterlidir. Başvuru tarihinden sonraki 3 ay içinde Dijital Köprü Platformuna giriş yapmamış üye firmaların Dijital Köprü çözümleri iptal edilecektir.

Çözümlerimiz artık 2022’de de ücretsiz.


e-Dönüşüm ürünlerimizin 2022 kullanım kotası, takvim yılı boyunca e-Defter için 1 GB kullanım alanı, e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-İrsaliye ve e-Müstahsil Makbuzu kullanımlarının toplamı için 1.000 kontördür.

Yenilikçi uygulamalarımız 0 850 222 0 035 numaralı Dijital Köprü Çözüm Merkezi ile bir telefon uzağınızda!

e-Defter çözümünü Dijital Köprü ile kullanmaya başlamak için aşağıdaki adımların tamamlanması gerekmektedir:

 • e-İmza veya Mali Mühre Sahip Olunması
 • GİB Başvurusu
 • Ürün Aktivasyonu ve Ayarların Tamamlanması

e-İmza veya Mali Mühre Sahip Olunması: Vergi kimlik numarasına sahip firmalar mali mühür; TCKN sahibi şahıs firmaları ise e-İmza ya da mali mühür kullanabilirler. Mali Mühür ve e-İmza bankamız tarafından sağlanmamakta olup, devlet tarafından yetkilendirilmiş kurumlardan temin edilebilir.

GİB Başvurusu:  GİB başvurusu GİB'in web sitesi üzerinden gerçekleştirilir. Siteye ulaşmak için tıklayınız.

Ürün Aktivasyonu ve Ayarların Tamamlanması: Başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra, başvuru esnasında girmiş olduğunuz e-posta adresinize ürün aktifleştirmesi için izlenecek adımların anlatıldığı bir e-posta QNB eFinans tarafından gönderilir. QNB eFinans Portal’a ilk girişinizde tamamlamanız gereken adımlar hakkında portal ekranı sizi yönlendirecektir.