bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

e-Defter

e-Defter ile, Yevmiye ve Kebir Defter kayıtlarınızı elektronik ortamda oluşturup ibraz etmenin kolaylığını yaşayın.

Hemen Başvur

e-Defter nedir?

Yevmiye ve Kebir Defter kayıtlarının elektronik ortamda hazırlanarak Gelir İdaresi Başkanlığı'na gönderilmesini sağlayan sistemdir.

1 Ocak 2021 İtibariyle e-Defter Mükellefi Olanlar Neler Yapmalı?

  • 19/10/2019 tarihli ve 30923 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Elektronik Defter Genel Tebliğ’inde tanımlanan kriterleri kapsayan mükelleflerin, 01/01/2021 tarihi itibariyla e-Defter uygulamasına geçmesi zorunlu hale gelmiştir.
  • 01/01/2021 tarihi itibariyle e-Deftere geçiş yapan mükelleflerin 30 Nisan 2021 tarihine kadar ilk e-Defter yüklemelerini yapması gerekmektedir.

Kimler e-Defter Kullanmak Zorundadır?

  • e-Fatura uygulamasına geçme zorunluluğu olan tüm firmalar, e-Fatura’ya geçişlerini izleyen yılın başında e-Defter uygulamasına geçmelidir.
  • Bağımsız denetime tabi olan şirketlerin 01.01.2020 tarihinden itibaren, 2020 ve sonrasındaki yıllarda bağımsız denetime tabi olan firmaların ise takip eden yılın başından itibaren e-Defter uygulamasına geçmeleri zorunludur.
  • 2018 ya da 2019 yılı cirosu 5 milyon TL ve üzerinde olan firmalar 01.01.2021 tarihinden itibaren, 2018 yılı cirosu 10 milyon TL ve üzerinde olan firmalar 01.01.2020 tarihinden itibaren e-Defter ürününe geçmelidir.
  • 9 Ekim 2020 tarihli edefter.gov.tr'de yayınlanan duyuruya istinaden e-Defter mükelleflerine 'e-Defter dosyalarının ikincil kopyalarının Gelir İdaresi Başkanlığı bilgi işlem sistemlerinde saklanması zorunluluğu getirilmiştir'. Dijital Köprü ile QNB eFinans sistemlerinde saklanan e-Defter dosyalarının ikincil kopyaları GİB sistemlerine otomatik olarak yüklenecektir.
  • Bununla birlikte, e-Defter kullanan tüm firmaların 01.01.2020 itibarıyla özel entegratörler veya GİB yolu ile defterlerini en az 10 yıl boyunca saklamaları gerekmektedir.
  • Mevcutta ya da ileri bir tarihte e-Defter uygulamasına zorunlu olarak giren mükelleflerin tam bölünme, birleşme veya nevi değişikliğine gitmeleri durumunda devrolan, birleşen ya da bölünme sonucunda oluşan firmalar tescil tarihini izleyen ayın başından itibaren 3 ayı doldurmadan e-Defter uygulamasına geçmelidir.
  • Mevcutta ya da ileri bir tarihte e-Defter uygulamasına zorunlu olarak giren mükelleflerin tam bölünme, birleşme veya nevi değişikliğine gitmeleri durumunda devrolan, birleşen ya da bölünme sonucunda oluşan firmalar tescil tarihini izleyen ayın başından itibaren 3 ayı doldurmadan e-Defter uygulamasına geçmelidir.
  • e-Defter kullanım zorunluluğu hakkındaki tüm sorularınız için tıklayınız.

e-Fatura Kullanıcısı Olmadan, e-Defter Kullanıcısı Olabilir Miyim?

Evet, e-Fatura kayıtlı kullanıcısı olmadan da e-Defter uygulamasından gönüllü olarak faydalanabilirsiniz.

Dijital Köprü ile e-Defter Çözümüne Sahip Olmanın Avantajları Nelerdir?

Dijital Köprü e-Dönüşüm Hizmetleri’ne yeni başvuran tüm müşterilerimize e-Dönüşüm Hizmetleri 2025’e kadar ücretsiz!

e-Deftrer Dijital Köprü’nün e-Dönüşüm Hizmetleri’nden biridir.

Dijital Köprü çözümlerini başvuru formunu doldurarak QNB Finansbank müşterisi olmadan hemen kullanabilirsiniz. Dijital Köprü’yü kullanmaya devam etmek için başvuru tarihinden sonraki 1 ay içerisinde firmanızdaki yetkilinin Dijital Köprü Platformu’na giriş yapması yeterli olacaktır. Dijital Köprü Platformuna QNB Finansbank kullanıcı adı ve FinansŞifre ile giriş yapılabilir. Başvuru tarihinden sonraki 1 ay içinde platforma giriş yapılmadığında Dijital Köprü çözümleri iptal edilecektir.

e-Dönüşüm ürünlerimizin kullanım kotası, takvim yılı boyunca e-Defter için 1 GB kullanım alanı, e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-İrsaliye ve e-Müstahsil Makbuzu kullanımlarının toplamı için 1.000 kontördür.

Yenilikçi uygulamalarımız 0 850 222 0 035 numaralı Dijital Köprü Çözüm Merkezi ile bir telefon uzağınızda!

Dijital Köprü ile e-Defter Kullanmaya Başlamak İçin Tamamlanması Gereken Adımlar

efatura

Detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Ücretsiz 1000 Kontör Kotası Biten Dijital Köprü Müşterilerine Özel Fiyatlar

Dijital Köprü Müşterilerine Özel Tek Kontör Fiyat Tablosu

Kontör Adedi İndirimli Paket Fiyatı
250 1,425 TL
500 2,400 TL
1,000 3,900 TL
2,500 8,800 TL
5,000 15,200 TL
10,000 24,000 TL

*Belirtilen indirimli fiyatlara  KDV dahil değildir. 

Tek Kontör karşılığı ve kullanım detayları hakkında bilgi almak için tıklayınız.