bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

Sanal POS nedir?

Bu yazımızda sanal pos hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

04.07.2023
Okunma Süresi 4’

Sanal  POS Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Sanal POS, internet üzerinden satış yapan web sitelerinde kullanılabilen, e-ticaret sayfasının müşterilerinin kredi kartı ya da banka kartı ile güvenli online alışveriş yapabilmelerini sağlayan sistemdir. Sanal POS için mağazalarda kullanılan POS cihazının internette kullanılabilen versiyonu  diyebiliriz. Yazımızda Sanal POS nedir sorusu ve Sanal POS kullanımı ile ilgili merak edilenleri yanıtladık.

Sanal POS e-ticaret sistemi kullanan bütün işletmeler için gerekli olan güvenli bir ödeme sistemidir. Banka altyapısı kullanılan Sanal POS sistemi, internet üzerinden yapılan satışlarda ödemenin hem müşteri hem de satıcı için daha güvenli ve hızlı şekilde aktarılmasını sağlar. Sektörünüzdeki rekabet gücünüzü artırır, 7/24 satış yapabilmenize olanak tanır ve satışları kaçırmamanızı sağlar. Yapılan satışlar veri tabanında saklanır.

Sanal Pos Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Sanal POS hizmeti, sağladığı hız, güvenlik ve kolaylık sayesinde e-ticaret sitelerinin vazgeçilmez unsurlarından biri haline geldi. Elbette tüm bu avantajlardan faydalanabilmek ve satışlarınızı daha kolay yapabilmek için öncelikle iyi bir  Sanal POS sistemine sahip olmanız gerekir. Bunun için;

 • Sanal POS almadan önce ilk dikkat etmeniz gereken konu kullanım kolaylığı olmalıdır.
 • Değişken işletim sistemlerine entegre olabilmesi gerekir.
 • Döviz ile işlem yapabilme özelliği gereklidir. 
 • Sanal POS ücretleri ve komisyon oranları değişen piyasa koşullarına göre rekabetçi olmalıdır.
 • Alınacak tahsilatlarda çeşitli kredi kartlarını kabul edebiliyor olmalıdır.
 • Türkçe kullanım desteği olması ve müşteri-satıcı arasında işlem kolaylığı sağlaması gerekir.

Sanal POS İçin Site Alt Yapısı Nasıl Olmalıdır?

Sanal POS almadan önce sitenizin aşağıdaki kriterlere sahip olup olmadığını incelemelisiniz:

 • Öncelikle web siteniz aktif olmalıdır. Eğer siteniz test aşamasındaysa test linkini paylaşmalısınız. 
 • Web sitenize üyelik kolay olmalı ve sipariş verilebilmelidir.
 • Ödeme seçeneğine kredi kartı eklenmelidir. 
 • Eğer kendi ödeme sayfanızı kullanacaksanız TLS ve minimum 1 ay geçerli 128 bit SSL sertifikanız bulunmalıdır. SSL sertifikanız ve ödeme sayfanız yoksa QNB Finansbank Sanal POS Güvenli Ödeme Sayfası ile işlemlerinize devam edebilirsiniz. 
 • Türkçe dil seçeneği yer almalıdır. 
 • Bayilerin de login olup kullanabilecekleri siteler için test kullanıcı hesapları olmalıdır.

Sanal POS Nasıl Alınır?

QNB Finansbank güvencesinde Sanal POS başvurusu yapabilmek için internet sitemizden ya da size en yakın banka şubemize giderek işlemleri başlatabilirsiniz. Sanal POS başvurunuzun ardından, ticari hesabınız açılır ve gerekli evraklar tamamlanır. Bu adımlardan sonra Sanal POS yazılımını web sitenize entegre etmeniz gereklidir.

QNB Finansbank Sanal POS Başvurusu ve Prosedürler

 • İlk olarak eğer yoksa bankamızda ticari bir hesap açmalı ve ‘Üye İş Yeri Sözleşmesi’ imzalamalısınız. 
 • Üye iş yeri başvuru formunun doldurularak gerekli imzaların tamamlanması
 • Başvurunun onaylanmasının ardından Sanal POS yazılımın web sitenize kurulması
 • Sanal POS entegrasyonu sonrasında gerekli testlerin yapılması ve uygulamaya geçişin tamamlanması
 • QNB Finansbank politikası uyarınca ek belgeler talep edilebilir ve ek hizmetler verilmesi gerekebilir.
 • Gerekli olan ilave e-ticaret sözleşmeleri, Sanal POS kullanımına ait komisyonlar ve ödenecek ücretlere ilişkin belgeler, Sanal POS sisteminin işleyişi ve dijital güvenlik kontrolleri bankalar arası farklılık gösterebilir.

Sanal POS Kullanımı Nasıldır?

E-ticaret sitenizden müşterilerinizin kredi kartı ya da banka kartlarıyla yaptıkları alışverişlerde, müşterinin girdiği bilgiler Sanal POS ile bankaya iletilir. Anlık kontroller sonrasında işlem onaylanır ya da reddedilir. Bankanın onayladığı işlemlerde müşterinin hesabından ilgili tutar düşülür ve sizin banka hesabınıza aktarılır. Banka sistemi tarafından işlemin kontrolü ve takibi bu şekilde sağlanır.

E-Ticaret Siteniz İçin Sanal POS Hizmeti QNB Finansbank’ta

QNB Finansbank olarak 1987 yılından bu yana 35 yıllık bankacılık tecrübemizle, temel felsefe ve bankacılığa bakış açımızla diğer bankalardan ayrışarak, insani yönümüzü kaybetmeden ve profesyonellikten uzaklaşmadan işimizi bir başarı hikayesine dönüştürdük. Sadece geleneksel bankacılık yöntemlerini değil, teknolojik trendleri yakından takip ederek her türlü yeniliği siz müşterilerimize güvenli şekilde sunuyoruz. Web sitenizin ya da e-ticaret sitenizin performansını ve satışlarını artırmanıza destek olabilmek için Sanal POS’u geliştirdik. QNB Sanal POS sahibi olabilmek için size en yakın QNB Finansbank şubemize gidebilir, çağrı merkezimizi arayabilir ya da web sitemizde bulunan Sanal POS başvuru formunu doldurabilirsiniz. Formu doldurmanızın ardından size en kısa sürede geri dönüş yapacağız. QNB Finansbank desteği her türlü bankacılık ve ticari ilişkilerinizde olduğu gibi Sanal POS ile de yanınızda.

Kaynaklar:

https://www.qnbfinansbank.com/qnb-finansbanki-taniyin/hakkimizda

https://www.qnbfinansbank.com/sanal-pos