bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

Kira Geliri Vergisi

QNB Finansbank’la Kira Geliri Vergisi ödemeleriniz artık çok kolay

Kira Geliri Vergi Ödemenizi aşağıda yer alan butonu tıklayarak kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Gayrimenkul sermaye iradının mükellefi kimlerdir?

Gelir Vergisi Kanununda belirtilen mal ve hakların kiraya verilmesi karşılığında elde edilen gelirler "Gayrimenkul sermaye iradı" olarak ifade edilmektedir. Gayrimenkul sermaye iradının mükellefi, kira gelirine konu mal ve hakların sahipleri, mutasarrıfları, zilyetleri, irtifak ve intifa hakkı sahipleri ile kiralanmış bir mal veya hakkın kiraya verilmesi durumunda kiracılarıdır

Kira gelirinden indirilebilecek giderler nelerdir?

Kira gelirinin vergilendirilmesinde, elde edilen gelirin safi tutarı iki farklı şekilde tespit edilebilmektedir:

  • Götürü Gider Yöntemi (hakları kiraya verenler hariç)
  • Gerçek Gider Yöntemi

Götürü veya gerçek gider yönteminin seçimi, taşınmaz malların tümü için yapılır. Bunlardan bir kısmı için gerçek gider, diğer kısmı için götürü gider yöntemi seçilemez.

Kira geliri beyanamesi ne zaman nereye verilir?

Mükelleflerin, 1 Ocak - 31 Aralık dönemine ait beyana tabi gayrimenkul sermaye iradı gelirleri için MART ayının 1'inci gününden 25'inci günü akşamına kadar beyannamelerini vermeleri gerekmektedir.

Beyanname verme süresinin son gününün resmi tatil gününe rastlaması halinde, tatilden sonraki ilk iş gününün tatil saatine kadar beyanname verilebilir.

Takvim yılı içinde ülkeyi terk edenler, yurt dışına çıkma tarihinden önceki 15 gün içinde beyanname vermek zorundadırlar. Ölüm halinde ise beyanname ölüm tarihinden itibaren 4 ay içinde mirasçılar tarafından verilir. Beyanname, mükellefin bağlı olduğu vergi dairesine verilecektir. Mükellefler normal olarak ikametgahlarının bulunduğu yerin vergi dairesine bağlıdırlar.

Hangi kredi kartları ile ödeme yapılabilir?

Şu an için sadece QNB Finansbank kredi kartları ile ödeme yapabilirsiniz.

Kredi kartınızla ödeme sırasında bir sorun yaşandığında ne yapılmalıdır?

Ödeme yaptığınız gün içinde yaşadığınız sorunlarda aynı gün içinde QNB Finansbank Telefon Bankacılığı veya QNB Finansbank Şube'leri ile irtibata geçebilirsiniz. Yaşadığınız sorundan 1 gün sonrasında ise Vergi İletişim Merkezi 444 0 189 ile irtibata geçmeniz gerekir.

Kampanya süresi sonrasında ödeme kredi kartları ile yapılabilir mi?

Kampanya süresi bittikten sonra QNB Finansbank kredi kartları ile tek çekim olarak ödeme yapılabilir