bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

Hızlı Geçiş Sistemi

Köprü ve otoyollarda HGS ile beklemeye son

Köprü ve otoyollarda vakit kaybetmeden geçiş yapabilmenizi sağlayan HGS kart veya etiketinizi QNB Finansbank’tan alabilir, trafikte zaman kaybetmeden yolculuğunuza devam edebilirsiniz.

HGS Nedir?

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) köprü ve otoyollardan bariyersiz geçiş yapılmasını ve vakit kaybını önleyen bir geçiş sistemidir.

HGS Nasıl Çalışır?

HGS kart veya etiketiniz araç ön camına yapıştırılır. Gişe üzerindeki otomatik okuyucu bu kart veya etiketi okuyarak otomatik tahsilatı gerçekleştirir.

HGS’nin Avantajları Nelerdir?

HGS, bazı otoyollar ve köprü geçişlerinde nakit ödeme yapılamadığı için buraları kolayca kullanabilmenize olanak sağlar. Ayrıca tüm geçişlerde vakit kaybı yaşamadan kolayca yolunuza devam edebilirsiniz.

HGS Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

  • Araç ruhsatı,
  • Kimlik bilgileri,
  • Şirket sahipleri için ek olarak imza sirküleri örneği.

HGS Başvurusu Nasıl Yapılır?

  • Gerekli belgelerle birlikte dilediğiniz QNB Finansbank Şubesi’nden veya  QNB Finansbank Kurumsal İnternet Şubesi  Ödemeler/HGS adımından kolayca başvuru yapabilirsiniz.
  • HGS yüklemeleri QNB Finansbank kredi kartınızdan veya talimat vereceğiniz QNB Finansbank Vadesiz Mevduat Hesabı’ndan yapılacaktır.
  • HGS’nizde bulunacak alt limit tutarı ve yüklenecek tutar başvurunuz sırasında sizin talebinize göre belirlenir.

HGS Bakiyesi Alt Limit Tutarının Altına Düşerse Ne Olur?

HGS etiketiyle geçis yapabilmeniz için HGS etiketinizin önceden mutlaka doldurulması gerekmektedir.

İlk aktivasyon sırasında araç sınıfına* göre belirlenen minimum yükleme tutarının geçislerde kullanılmak üzere HGS’ye yüklenmesi gerekmektedir.

Bakiyeniz alt limit tutarının altına düştüğünde, talimat verdiğiniz ilişkili hesap veya kredi kartından talimatınızda belirttiğiniz tutar HGS’ye otomatik olarak aktarılır.

*1.sınıf araçlar: Aks aralığı (dingil mesafesi) 3.20 metre altında olan araçlar
*2.sınıf araçlar: Aks aralığı 3.20 metre ve üzerinde olan her türlü 2 akslı araç
*3.sınıf araçlar: Aks adedi (dingil sayısı) 3 tane olan her türlü araç
*4.sınıf araçlar: Dingil sayısı 4 ve 5 adet olan her türlü araç
*5.sınıf araçlar: Dingil sayısı 6 ve daha fazla olan araç
 

Birden Fazla HGS Etiketi Satın Almak Mümkün mü?

Aynı veya farklı plaka numaraları için birden fazla HGS etiketi alabilirsiniz.  Fakat, uygulamada sistemsel bir engel bulunmuyorsa da Karayolları Müdürlüğü veya ilgili kurumlar tarafından mükerrer geçiş tutarı iletilmesi riski bulunduğunu hatırlatmak isteriz.

Aylık Geçiş Hareketleri Nasıl Takip Edilir?

Aylık geçişlerinizi listeleyen ekstreniz talebiniz halinde e-posta adresinize ücretsiz olarak gönderilir. Dilerseniz ekstrenin posta yoluyla gönderilmesini de sağlayabilirsiniz. Ayrıca QNB Finansbank Mobil Şube’den bakiye yükleme ve hareketleri kolayca kontrol edebilirsiniz.

HGS hakkında detaylı bilgiye ve kullanım kılavuzuna buradan ulaşabilirsiniz.