İçeriğe Git Alt Bölüme Git Sol Menüye Git

Yönetim Kurulu Başkanı'nın Mesajı

Amacımız, siz müşterilerimize üstün hizmet vererek finansal açıdan tüm beklentilerinizi karşılayabilmektir.

Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı

Değerli Ortaklarımız,

Dünya ekonomisi, 2018'de büyüme ivmesini sürdürüyor. Uluslararası Para Fonu (IMF) 2018'de geçen yıla kıyasla daha yüksek bir büyüme bekliyor. Ancak gelişmiş ülkelerin korumacı politikalarındaki artış ve bu politikalara karşı uygulanacak olası misillemeler küresel büyüme görünümü ve yatırımcı iştahı açısından yıpratıcı olabilir. Öte yandan, küresel talebin güçlenmeye devam etmesi ve artan petrol fiyatları enflasyonist baskıları artırabilir. Bu durumda, gelişmiş ülkelerin merkez bankalarının, şu anda öngörülenden daha sıkı para politikası uyguladıklarını görebiliriz.

IMF'nin son yayınladığı "Küresel Beklentiler ve Politikalar" raporunda, küresel büyümenin arttığını ancak olumlu şartların sonsuza kadar devam etmeyeceğininin altı çiziliyor. Rapora göre küresel büyümenin bu yıl ve gelecek yıl %3.9'a ulaşması bekleniyor.

IMF son raporunda Türkiye ekonomisi için de büyüme tahminlerini revize etti ve 2018 büyüme beklentisini %4,3'ten %4,4'e yükseltti. Geçtiğimiz yıl kaydedilen %7,4'lük büyümenin ardından, 2018'de büyüme ivmesinin bir miktar gerilediğini görebiliriz. Ancak, özellikle maliye politikalarından gelen desteğin önemli ölçüde sürmesi nedeniyle, ivme kaybının sınırlı olmasını bekleriz. Ayrıca bu seyir, enflasyon ve cari dengede görülen bozulmayı tersine çevirmede yardımcı olabilir.

Ekonomideki bu büyüme ivmesi sektörümüzü de etkiliyor. Bankacılık sektöründe de KGF katkıları geçen yıla kıyasla yavaşlarken, kredi büyümesi de normale dönüyor.

QNB Finansbank olarak biz de 2018'in ilk çeyreğinde büyümemizi sürdürdük. 31 Mart 2018 tarihi itibarıyla toplam aktiflerimiz yılsonuna kıyasla %8 artarak 135 milyar 574 milyon TL'ye, 2017 yıl sonuna kıyasla canlı kredilerimiz %6 oranında artarak 86 milyar 469 milyon TL'ye ulaştı.

Bankamızın net dönem kârı 529 milyon TL, 31 Mart 2018 tarihi itibariyle sermaye yeterlilik rasyosu da yüzde 14,62 oldu.

2017 yılı sonunda dünyanın önde gelen bankacılık gruplarından Credit Suisse ve Deutsche Bank'tan 575 milyon dolar seküritizasyon kredisi sağladık. Uluslararası piyasaların QNB Finansbank'a ve Türkiye ekonomisine olan güveni net bir şekilde ortaya koyan, bankamızın kredi notunun da üzerinde bir kredi notuyla temin ettiğimiz seküritizasyon kredisi, QNB Finansbank olarak bugüne kadar anılan bankacılık gruplarından sağladığımız en yüksek tutarlı ve en uzun vadeli finansman oldu. Sözkonusu bu finansmanı reel sektörü, KOBİ'leri ve Türkiye ekonomisini desteklemek için kullanmaya devam edeceğiz.

2018 yılına başlar başlamaz, bankacılık sektöründeki yoğun çalışmalarımızı toplumsal çalışmalarımızda da yoğunlaştırdık. Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) ile birlikte desteklediğimiz ÇEV Sanat "Genç Yetenekler" projesiyle gençlerimiz geleceğe hazırlanırken yanlarında olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Çocukları matematikten, teknolojiye, sanattan, kültüre her alanda geleceğe hazırlamak için kurduğumuz ve gönüllü finansçılarımızın da yer aldığı "Minik Eller Büyük Hayaller" platformumuzda da çalışmalarımıza hız kesmeden devam ettik. Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor projesi kapsamında sürdürdüğümüz kodlama eğitimlerimizle daha da fazla çocuğa ulaştık. Bu proje kapsamında eğitimlerin başladığı Haziran 2015'ten bugüne Siirt'ten İstanbul'a 32 farklı ilde; 16 binden fazla çocuğumuz, gönüllü finançılarımız tarafından 8'er saatlik kodlama eğitimi aldı. Hedefimiz 20 binlere ulaşmak. Önümüzdeki günlerde yeni projeleri de hayata geçirmeye hazırlanıyoruz.

Erzurum'da 2008 yılında kurduğumuz Operasyon ve Çağrı Merkezi'nin bu yıl 10. yılını kutladık. Operasyon ve Çağrı merkezimiz bugün 700'den fazla istihdam ile Erzurum'a büyük katkı sağlarken, bölgede üniversite okuyan öğrenciler için de çok önemli bir tecrübe kazanma merkezi olmaya devam ediyor.

2018 yılında da önemli başarılara imza atarak, QNB Finansbank'ın gücüne güç katan tüm finansçı çalışma arkadaşlarıma ve paydaşlarımıza, katkıları için bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum.

Saygılarımla,

Ömer A. Aras
Yönetim Kurulu Başkanı