İçeriğe Git Alt Bölüme Git Sol Menüye Git

Yönetim Kurulu Başkanı'nın Mesajı

Amacımız, siz müşterilerimize üstün hizmet vererek finansal açıdan tüm beklentilerinizi karşılayabilmektir.

Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı

Değerli Ortaklarımız,

2018 yılının ilk yarısında dünya ekonomisinde güçlü büyüme seyri devam ederken başta ABD olmak üzere, büyük ekonomilerin korumacı politikalara ağırlık vermesiyle, ticaret savaşları riski belirgin şekilde yükseldi. Bu risk doğrultusunda, IMF, ABD ve AB ülkeleri için büyüme tahminlerini revize etti.

IMF, Temmuz ayı içinde revize ettiği Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nu "Daha Dengesiz Büyüme ve Yükselen Ticaret Gerilimleri" başlığı ile yayımladı. Büyük ekonomilerin ticarette karşılıklı korumacı politikalarının ve misillemelerinin ciddi sonuçları olabileceğine işaret edilen raporda, "Bu aksiyonlar, hem kaynak dağılıma yönelik direkt etkileri hem belirsizliği artırması ve yatırımları azaltması dolayısıyla toparlanmayı rayından çıkarabilir ve orta vadeli büyüme beklentilerini baskılayabilir" değerlendirmesi yapıldı.

IMF Başkanı Christine Lagarde da, G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı'nda, IMF'nin korumacı politikalarla hazırladığı raporun sonuçlarını açıkladı. Rapora göre, korumacı ticaret politikaları ve olası misillemeler küresel gayrisafi hasılaya 0,5 puan düşüşe varacak oranda etki yaratabilecek.

Uluslararası piyasalarda önümüzdeki dönemdeki seyri etkileyebilecek bir diğer unsur da enflasyon görünümü olabilir. Talep koşullarındaki güçlü seyrin sürmesi ve bu bağlamda enflasyonun hızlanması, gelişmiş ülkelerin merkez bankalarını, öngörülenden daha agresif bir politika duruşuna itebilir.

2017 yılını beklenenin üzerinde bir büyümeyle kapatan Türkiye ekonomisinde aynı ivmenin 2018'in ilk çeyreğinde de sürdüğünü görüyoruz. Türkiye ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde, geçen yılın tamamında kaydedilen büyüme oranına paralel yüzde 7,4'lük büyüme kaydetti.

IMF'nin Temmuz içinde yayınladığı Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nda finansal şartların Türkiye gibi dış açığı yüksek ülkelerde sıkılaşmaya devam ettiği kaydedilirken, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 4,2 büyümesinin beklendiği bildirildi. IMF Nisan ayında yayımladığı raporda büyüme oranını yüzde 4,4 olarak açıklamıştı.

2018'in ikinci yarısında erken seçim gündeminin ortadan kalkması ve hükümetin önümüzdeki dönemde uygulanacak makroekonomik politikalara ilişkin verdiği olumlu işaretlerle birlikte, yılın ikinci yarısında finansal piyasalardaki stresin azalacağını düşünüyoruz. Eylül ayında açıklanması beklenen Ekonomi Programı da önümüzdeki dönem ekonomideki gelişmeler konusunda bize işaret verecek.

Bankacılık sektöründe ise 2018'in ilk çeyreğinde KGF katkıları geçen yıla kıyasla yavaşlarken, kredi büyümesi de normale dönmeye başladı.

QNB Finansbank olarak yılın ilk yarısında da sektörün üzerinde bir ivme ile büyümemizi sürdürdük. 30 Haziran 2018 tarihi itibarıyla toplam aktiflerimiz yıl sonuna kıyasla yüzde 19 artarak 149 milyar 266 milyon TL'ye ulaşırken, Haziran 2018 itibariyle net dönem kârımız 1 milyar 133 milyon TL olarak gerçekleşti.

Bankamızın 2017 yıl sonuna kıyasla canlı kredileri yüzde 14 oranında artarak 93 milyar 217 milyon TL'ye, müşteri mevduatı ise yüzde 13 oranında artarak 73 milyar 818 milyon TL'ye ulaştı. Toplam özkaynaklar 2017 sonuna göre yüzde 9 oranında artarak 13 milyar 235 milyon TL'ye ulaştı.

2018 yılının ilk yarısında bankacılık sektöründeki yoğun çalışmalarımızı toplumsal çalışmalarımızda da yoğunlaştırdık. ÇEV Sanat'ın QNB Finansbank sponsorluğu ile sürdürdüğü "Genç Yetenekler Projesi" dünyaya açıldı. Projedeki gençlerin desteklenmesi için ÇEV Sanat, Almanya'nın önde gelen klasik müzik vakfı Villa Musica ile işbirliği anlaşması imzaladı.

Toplumların çağdaş gelişiminin olmazsa olmaz bir parçası olan sanata verdiğimiz desteğimizi de sürdürüyoruz. Uluslararası seramik sanatçımız Alev Ebüzziya Siesbye'ın modern seramikleri ile Prof. Dr. Hüsamettin Koçan koleksiyonundan derlenen yerel çömlekler, Bayburt Baksı Müzesi'nde QNB Finansbank'ın desteğiyle 19 Haziran - 21 Ekim 2018 tarihleri arasında sergilenmeye başladı.

Sizlere 2018'in ikinci yarısında da çocuklarımız ve gençlerimizi geleceğe hazırlamak için yapacağımız yeni çalışmaların müjdesini vereceğiz. 2018 yılının ilk yarısında da önemli başarılara imza atarak QNB Finansbank'ı daha da büyüten tüm finansçı çalışma arkadaşlarıma ve paydaşlarımıza, katkıları için bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum.

Saygılarımla,

Ömer A. Aras
QNB Finansbank A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı