İçeriğe Git Alt Bölüme Git Sol Menüye Git

Yönetim Kurulu Başkanı'nın Mesajı

Amacımız, siz müşterilerimize üstün hizmet vererek finansal açıdan tüm beklentilerinizi karşılayabilmektir.

Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı

Değerli Ortaklarımız,

2018 yılına küresel ve bölgesel önemli gelişmelerle giriyoruz.

Küresel ekonomi 2017 yılında öngörülenden daha iyi bir performans sergiledi. ABD ile Kuzey Kore arasındaki gerilim zaman zaman stresi artırmış olsa da Fransa ve Almanya seçimleri gibi başlıca siyasi belirsizliklerin, finansal piyasalar açısından olumlu sonuçlanması ekonomik aktivite açısından da destekleyici oldu. Büyüme oranlarındaki hızlanmaya karşın enflasyon artışı sınırlı kaldı. Bu görünüm karşısında, ABD Merkez Bankası para politikasını kademeli olarak normalleştirmeye devam ederken Euro Bölgesi ve Japonya merkez bankaları ise genişlemeci adımlara devam etti. Brezilya ve Rusya gibi, gelişmekte olan ülke merkez bankaları ise dezenflasyonun belirginleşmesiyle birlikte faizlerini aşağı çekti.

Küresel büyüme görünümünün 2018'de de güçlü kalacağına ilişkin beklentiler, gelişmekte olan ülkelere sermaye akımları açısından olumlu sinyaller veriyor. Ancak gelişmiş ülkelerdeki enflasyon dinamikleri seyri ve bu seyrin merkez bankası politikalarına etkileri, yatırımcı kararlarını da değiştirebilir. Brexit görüşmelerinin izleyeceği seyir, ABD'de Kasım ayında yapılacak kongre seçimleri gibi siyasi risk unsurları da küresel piyasalardaki başlıca belirleyiciler arasında olacak.

Türkiye ekonomisi gerek küresel koşullardaki olumlu seyir ve hızlanan portföy girişlerinin desteği gerekse hükümetin uygulamaya koyduğu mali teşvikler sayesinde, 2017'de çarpıcı bir büyüme performansı gösterdi. KGF mekanizmasının desteklediği kredi büyümesi de ekonomik aktivitenin güçlenmesinde kilit bir rol oynadı. Ancak, genişlemeci maliye politikasının etkisiyle hızlanan iç talep, enflasyon ve dış denge görünümünde belirgin bozulmaya sebep oldu. Enflasyon geçtiğimiz yılı, 2003'ten bu yana en yüksek yıl sonu seviyesi olan yüzde 11.9'da kapattı. 2016 sonunda yüzde 3.8 seviyesinde olan cari açık/GSYH oranı ise yeniden yüzde 5'in üzerine çıktı. ABD ve Avrupa ile yaşanan siyasi gerginlikler ise yurtiçi piyasalarda oynaklığın artmasına yol açtı.

Destekleyici baz etkilerinin geride kalmasıyla, GSYH büyümesinde 2017'ye kıyasla yavaşlama görebiliriz. Ancak, mali teşviklerin 2018'de kısmen de olsa devam etmesi, ihracat ve turizm gelirlerindeki büyümenin sürmesi gibi unsurları göz önünde bulundurarak söz konusu yavaşlamanın sınırlı olacağını ve büyüme oranının yüzde 5 seviyesinde gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Enflasyonda, Aralık ayında başlayan gerilemenin 2018'de süreceğini ancak yıl ortalamasının çift hanede kalacağını bekliyoruz. Bu durum, para politikasının en azından mevcut sıkılığının korunmasını ve dolayısıyla piyasa faizlerinin yüksek kalmasını beraberinde getirebilir. Cari açıktaki genişleme ise hız keserek de olsa sürebilir.

2017'de Türk finans sektörü büyümeye aracılık etti. Mali teşvikler ve Kredi Garanti Fonu'nun destekleriyle yaşanan kredi genişlemesi sürecinde QNB Finansbank olarak aktif biçimde yer aldık. 2018'de mali politikanın desteğinin süreceğini ve Türkiye ekonomisinin istikrarını koruyacağını düşünüyoruz. Türk bankacılık sektörü güçlü altyapısı ile ekonominin lokomotif sektörlerinden biri olmaya devam edecektir.

Bankacılık sektörü 2017 yılında, KGF mekanizmasının etkisiyle tüzel kredilerin öncülüğünde hızlı bir kredi büyümesi kaydetti. Sektör kredilerinin yaklaşık yüzde 75'ini oluşturan tüzel krediler, yıllık bazda yüzde 22 büyüme kaydetti. Tüketici ve kredi kartlarında ise yüzde 16'lık büyüme kaydedildi. Böylece, toplam krediler 2016 yılına kıyasla yüzde 21 oranında büyüdü. Mevduat büyümesi ise yüzde 17 seviyesinde gerçekleşti. Ekonomik aktivitedeki toparlanmanın etkisi, takipteki kredi oranındaki düşüşte de kendini gösterdi. 2016 sonunda yüzde 3.6 olan takipteki kredi oranı yüzde 3.2'ye geriledi. Hızlı kredi büyümesi ve para politikası duruşunun sıkılaşmasına bağlı olarak fonlama maliyetlerinin yükselmesine rağmen sektörde karlılığın yüksek seyrettiği bir yıl geçirdik.

Bu yıl bankamızın 30. kuruluş yılını kutladık. 1987 yılında kuruluşundan bugüne içinde yer olmaktan gurur duyduğum Bankamızda, binlerce kişi ve kuruma destek olduk, yüzlerce finansçıyı sektöre kazandırdık.

İnsan odaklı bir yönetim anlayışıyla çalışan bankamız, geleceğin yaratıcı liderlerinin, analitik ve farklı düşünebilen, pozitif yaklaşıma sahip nesiller yetiştirmekten geçtiğine inanıyor. Bu yüzden sosyal sorumluluk çalışmalarımızda özellikle çocuklar ve genç yeteneklerin desteklenmesi ve geliştirilmesini ön planda tutuyoruz. Eğitim, bilim ve sanat alanında çocuklarımızı geliştirmeyi hedeflediğimiz projelere imza atıyoruz. İki yıl önce Minik Eller Büyük Hayaller platformunu kurduk ve bu platform ile farklı kurumlarla işbirlikleri içinde çocuklara yönelik çok değerli çalışmalar yapmaya başladık.

Bankamızın temellerinin atıldığı günden bu güne devam eden istikrarlı yönetim anlayışımız ve QNB Finansbank'a bağlılıkla hizmet veren finansçılarımızın emekleri, çok büyük yollar kat etmemizi sağlayarak bizi bugünkü bulunduğumuz noktaya getirdi. 30. yaşını kutlayan bankamız Türkiye'de ve dünyadaki önemli değişimlere hatta bankanın kendi sermayedar yapısında dahi değişiklik yaşanmasına rağmen özünü kaybetmeden kendi kültürel değerlerine bağlı kalarak yoluna devam etti.

Geride bıraktığımız 30 yılda birçok ilke imza atan bankamız, o dönem kurulan bankalardan temel felsefe ve bankacılığa bakış açısıyla ayrıştı; profesyonel bankacıların hayata geçirdiği, akıllı bankacılığın icra edildiği bir başarı öyküsüne dönüştü. Dünyanın en prestijli üniversitelerinden Harvard Universitesi'nde bankamızın başarıları 30 yıl içince dört kez örnek vaka olarak öğrencilerle paylaşıldı.

Bankamız, 2016 yılının Haziran ayında Orta Doğu ve Afrika bölgesinin lider finansal kuruluşu olan Katar'ın en büyük bankası Qatar National Bank S.A.Q (QNB Group) tarafından satın alındı. QNB Grubu'nun bu yatırımı ile birlikte bankamız Türkiye'de faaliyette bulunan yabancı hissedarlı bankalar arasında kredi notu en yüksek olan banka oldu. QNB Group, iştirakleri ve bağlı şirketleriyle birlikte üç kıtada 31 ülkede geniş kapsamlı ürün ve hizmet yelpazesiyle 1.230 şubede toplam 28.200 çalışanı ile faaliyet gösteriyor. Ticaret, finans ve ekonomi haberlerinin önde gelen kuruluşlarından Bloomberg Markets, QNB'yi 2013'ten bu yana "Dünyanın En Güçlü Bankaları" arasında gösteriyor. Global Finance Magazine, 2013 yılında QNB'yi "Dünyanın En Güvenli 50 Bankasından Biri" ilan etti, Euromoney ardarda iki yıl boyunca, 2014 ve 2015'te QNB'yi "Orta Doğu'nun En İyi Bankası" seçti.

Bugün, Ortadoğu ve Afrika'nın hemen her metriğe göre en büyük bankası olan ve önümüzdeki yıllarda global ölçekte bir banka olmayı hedefleyen ana sermayedarımız QNB ile artık daha güçlüyüz ve hedeflerimiz çok daha büyük.

Değerli Paydaşlarımız,

Tüm bu süreçlerdeki katkılarınız, desteklerinizle bankamız yalnızca Türkiye'nin değil bölgenin lider bankaları arasında yer almak üzere gelişmesini sürdürüyor.

Yönetim Kurulumuz ve şahsım adına tüm finansçılara ve bizi destekleyen paydaşlarımıza teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Ömer A. Aras
Yönetim Kurulu Başkanı