Yurt Dışına Kargo Göndermeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Okuma Süresi 3 dk
11.10.2023

Yurt Dışına Kargo Göndermeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Şirketler, satış faaliyetleri ya da yönetimsel süreçler sebebiyle yurt dışına kargo gönderimi yapabilir. Yurt dışındaki ülkelerde e-ticaret faaliyetlerini yürüterek e-ihracat yapan işletmelerin ticari faaliyetlerinin temelinde yurt dışı gönderiler yer alır. Sadece ticari faaliyetler değil; yurt dışındaki tedarikçiler, iş ortakları, müşteriler ya da diğer kurum ve kuruluşlarla iletişim veya çeşitli alışverişlerde yurt dışı gönderiler söz konusu olabilir.

Türkiye'den Yurt Dışına Kargo Nasıl Gönderilir?

Türkiye'den yurt dışına kargo gönderimi için hava, kara, deniz ya da demiryolu gibi birçok alternatif yöntem ve bu hizmetleri sunan kargo şirketleri bulunur. İhtiyacınıza en uygun taşıma yöntemiyle ve ekonomik çözümler sunan kargo şirketlerinden biriyle çalışabilirsiniz. Yurt dışı e-ticaret pazaryerleri üzerinden e-ihracat yapıyorsanız kargo şirketlerinin sunduğu hizmetlerin yanı sıra sunulan dijital çözümlerden de faydalanabilirsiniz. Neredeyse her firmanın e-ticaret yapan işletmelere özel geliştirdiği dijital çözümler bulunur. Dijital dünyanın sunduğu tüm avantajlardan faydalanmanızı sağlayan çözümler sayesinde yurt dışına kargo gönderim sürecinizi güvenli, kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Yurt Dışına Kargo Gönderen Firmalar

Türkiye'den yurt dışına kargo gönderen uluslararası ve yerel birçok kargo firması mevcuttur. FedEx, UPS, Aramex ve United States Postal Service, TNT gibi küresel kargo ve nakliyat hizmeti veren şirketlerin yanı sıra yurt içinden MNG Kargo ve Ptt gibi şirketlerden teklif alabilirsiniz.

Yurt Dışına Kargo Ücreti Ne Kadar

Yurt dışına kargo gönderim ücretlerin firmalardan aldığınız tekliflere göre farklılık gösterebilir. Dönemsel olarak kargo firmalarından gönderim yapacağınız paketin hacmine, ağırlığına ve hava, kara, deniz ya da demiryolu gibi yöntemleri kargo gönderim ücretiniz için belirleyici unsurlar olarak sıralayabiliriz. Kargo gönderim ücretini göndermek istediğiniz paketin içeriği, ebatları ve size sunulan ek hizmetlere göre taşıyıcı firmadan teklif alabilirsiniz.

Yurt Dışına Kargo Gönderirken Dikkat Etmeniz Gerekenler Neler?

Yurt dışına kargo göndermek istediğinizde güvenli sevkiyat ve taşıma için dikkat etmeniz gereken hususları dört ana başlık altında toplayabiliriz.

Ürünlerin Kargo için Hazırlama Aşaması

Yurt dışına kargo göndermeden önce bilmeniz gerekenlerin başında paketlerinizi uluslararası taşımacılık sürecine nasıl hazırlayacağınızdır. Paketler taşınırken, üzerine ya da yanına bir şey konabileceği, düşebileceği, atılabileceğini bilerek buna uygun paketleme yapmanız gerekir. Paketleriniz istiflenebilir şekilde kolay açılmayacak, yırtılmayacak veya kırılmayacak şekilde hazırlanmalıdır.

Ürünlerinizi Paketlerken Doğru Malzeme ve Yöntem Seçilmesi

Paketleme için kullandığınız koliler ve diğer malzemelerin sağlam, doğru malzemelerden üretilmiş olması ve taşıdığı yüke uygun olarak seçilmesi büyük önem taşır. Böylece ürünün kendi ambalajının yanı sıra taşıma esnasında yaşanabilecek aksiliklere karşı ilave güvenlik tedbirleri almış olursunuz. Paketlemeyle ilgili bilmeniz en önemli ayrıntılardan biri de dış paketleme ile ürünün kendi ambalajı arasındaki boşlukların hava yastıkları görevi görecek naylon, kağıt gibi materyaller ile kullanılması gerektiğidir. Bu sayede meydana gelecek sarsılmalarda ya da istifleme yapılırken doğabilecek ezilmelerin ürününüze zarar vermesinin önüne geçebilisiniz.

Kargolanacak Ürünlerin Ağırlığına ve Niteliğine Dikkat Edin

Yurt dışına kargo göndermek istediğiniz ürünlerinizin ağırlığını mutlaka bilmelisiniz. Paketleme yaparken kullanacağınız materyal seçiminde ürünlerinizin ağırlığı büyük önem arz eder. Karton koliler ya da sandık ve benzeri tercihler ürünlerinizin nakliyesi esnasında zarar görme olasılığını azaltır.
Kargolanacak ürünleri ağırlığı gibi niteliği de güvenli nakliye süreci için dikkat etmeniz gereken konu başlıkları arasındadır. Gıda ya da bitkiler gibi ürünlerin kargo sürecinde taşıyıcı firmaları doğru bilgilendirmeli ve yasal zorunluluklarınızı yerine getirmelisiniz. Özellikle gıda konusunda kargolarınızın sağlık ve taşıma standartlarını yerine getirmek sizin yükümlülüğünüzdedir. Gönderi formlarının eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması kargo şirketlerinin yükümlülüklerini yerine getirmesinde hayati öneme sahiptir.

Sigortayı İhmal Etmeyin

Kargolarınızın taşınması sırasında güvenli bir süreç ve finansal kayıplarınızın önüne geçebilmek için sunulan sigorta ürünlerinden faydalanmalısınız. Sigorta ürünlerinin detaylarına hakim olmalı şartların, risklerin, taraflar için sorumlulukların ve yükümlülüklerin belirtildiği poliçeleri iyi okumalısınız.

Navlungo ile En Ucuz Lojistik Hizmetinden Yararlanabilirsiniz

QNB Finansbank Dijital Köprü müşterilerinin avantajlı fiyatlar ile faydalanabileceği uluslararası lojistik yönetimi çözümü olan Navlungo ile yurt dışına kargo göndermenin en ucuz yolu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Yurt dışına uzun kargo gönderimi için Navlungo, en uygun lojistik teklifi bulmanızda, hizmeti satın almanıza ve uluslararası gönderilerinizi yönetmenize yardımcı olur.
İhtiyacınıza en uygun hava yolu, kara yolu, deniz veya demiryolu taşımacılığı seçeneklerini bir arada sunan Navlungo, en doğru taşımacılık hizmeti alabileceğiniz güvenilir lojistik şirketlerini sizin için listeler. Bu sayede yurt dışına en ucuz kargo gönderimi hizmetinden yararlanabilirsiniz.
QNB Finansbank Dijital Köprü kullanıcıları, Navlungo hemen başvur linki üzerinden uluslararası lojistik yönetimi çözümü için başvuruda bulunabilir. Dijital Köprü sayesinde avantajlı fiyatlardan yararlanarak Navlungo çözümlerinden yararlanmanız mümkün. Navlungo ile yüzlerce lojistik firması içinden size uygun olanı seçin, yurt dışı kargo hizmetinden faydalanın.