Şirketler Dijital Dönüşüm İçerisinde Yapay Zekadan Nasıl Yararlanabilir?

Okuma Süresi 3 dk
01.08.2023

Şirketler Dijital Dönüşüm İçerisinde Yapay Zekadan Nasıl Yararlanabilir?

Ekonomilerin bel kemiği olan küçük ve orta ölçekli işletmeler, insan kaynakları, finans ve teknolojideki sınırlı olanakları nedeniyle, sektörlerindeki daha büyük işletmelere ayak uydurmakta zorlanabilir. Bu noktada, küçük ve orta ölçekli işletmelerin oyun alanlarını eşitleyen ve kendilerine rekabet avantajı getiren dijital dönüşüm devreye giriyor.
Dijital dönüşüm evresindeki işletmelerin hacimlerini büyütme ve pazarlama stratejileri için yapay zekanın önemi her geçen gün daha da artma eğilimindedir. Yapay zekâ, küresel ekonomide çok önemli bir yerde duran küçük ve orta ölçekli işletmelere, pazarlama stratejilerini geliştirmek, müşteri ilişkilerinde ilerleme kaydetmek, işin gerektirdiği operasyonları kolaylaştırarak verimliliği yükseltmek gibi konularda çok fazla fırsat sunuyor.
Dijital dönüşüm hedeflerine ulaşmak için hızlı aksiyon alan işletmeler, doğal olarak rakiplerinden bir adım öne geçmiş oluyor. Dijital dönüşümün faydalarını içselleştirmiş firmalar, bu konuda gerekli adımları atarak çağı da yakalıyorlar. Peki yapay zekâ ürünleri ve yapay zekâdaki hızlı teknoloji gelişmeleri firmalara ne gibi faydalar sağlıyor?

Yapay Zekâ Tabanlı Çözümler ile Mobilite ve Verimlilik Artışı

Yapay zekâ kullanan işletmeler mobilite ve verimlilik artışıyla sağlıyor. Bunun en önemli avantajları ise şöyle ifade edilebiliyor:

  • Yapay zekâ çözümleri sayesinde iş akışı yönetimi iyileşme gösteriyor. Bu sayede iş sırasında darboğaz oluşturan istasyonlar daha verimli hale geliyor.
  • Dijital dönüşüm, müşterilere yenilikçi yöntemlerle ulaşmayı sağlamakla kalmıyor, müşteri memnuniyetine de katkı sunuyor.
  • AI teknolojisi ile gereksiz süreçlerin yok edilmesi, zaman kayıplarını engelliyor. Bu sayede maliyetin düşmesi ve kâr marjının artması gibi pozitif kazanımlar elde ediliyor.

Örneğin, yapay zekâ sayesinde yapılan otomasyon; planlama, tedarik, finans yönetimi, satış gibi her istasyonda eş zamanlı iş yönetimini kolaylaştırıyor. Kurumsal anlamda mobilite teknolojisinin adaptasyonu da eklenince, işletmelere ülke içi ve ihracat için genişleme kapısı aralanmış oluyor.

Yapay Zekâ Algoritmalarının Müşteri İlişkilerine ve Pazarlamaya Etkisi

Her geçen gün teknoloji dünyasında yeni yeteneklerini sergileyen yapay zekâ (AI)’nın işletmelere en önemli faydası, firmaların hedef kitleleri hakkında çok değerli içgörüler, yani karşılaştırma ve algı gücü elde etmelerini sağlıyor. Çünkü AI algoritmaları, çok büyük miktarda veriyi kısa sürede analiz edebilme yeteneğine sahip. Böylece işletmeler müşterilerinin tercihlerini, eğilimlerini daha iyi tanımlayabiliyorlar. Eldeki değerli veri, firmaların hedef kitleye yönelik kişiselleştirilmiş sonuç odaklı reklam yapmalarına olanak sağlıyor.
Yapay zekâ teknolojisi destekli analiz araçlarını kullanan işletmeler, müşterilerini daha iyi anlayabilme ayrıcalığını yakalıyor. Ellerindeki analiz edilmiş müşteri davranışları verisine göre karar alan firmalar, rakiplerinden önde olmayı kolaylıkla başarabiliyor. Müşteri sadakatini geliştirmek konusunda da dijital dönüşümün etkisi oldukça olumlu sonuçlar getiriyor.
Yapay zekâ kullanılarak sağlanan canlı müşteri desteği, firmaları müşterilerine 7/24 kişiselleştirilmiş bilgi sunabilir hale getiriyor. Tekrarlayan görevleri otomatikleştiren yapay zekâ çözümleri, işletmelerin verimsiz operasyonlarını minimize etmeye yardımcı oluyor. Yapay zekâ, sosyal medya kullanımında da işleri kolaylaştırıyor. İçerik öneriyor, paylaşımı planlıyor, etkileşimi analiz ediyor. Böylece işletmenin sosyal medya yönetimi otomatik hale geliyor. Bütün bu işleri yapay zekâ yürütürken, işletmedeki personel ise eş zamanlı olarak daha kritik görevlere odaklanabiliyor.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Yapay Zekâya Kolayca Geçebilir mi?

Günümüzde küçük ve orta ölçekli işletmelerin yapay zekâya geçmeleri yavaş ama emin adımlarla ilerliyor. Özellikle büyük işletmelerle karşılaştırıldıklarında; dijital dönüşümde yapay zekâdan yararlanmak için elverişli koşullara da sahipler. Küçük işletmeler, kurumsal yapılara nazaran daha esnek olmaları, gücün merkezî olması gibi özelliklerini dijital dönüşümde avantaja çevirebiliyorlar.

Dijital Köprü ile Dijital Yolculuğunuzu Başlatın

QNB Finansbank Dijital Köprü Platformu, dijital dönüşüm sürecinde olan işletmelere sadece bankacılık alanında değil; finans, yönetim ve e-ticaret başlıkları altında kapsamlı çözümler sunuyor. İnsan kaynakları, uluslararası lojistik yönetimi, e-ticaret pazaryeri yönetimi, dijital pazarlama, e-ticaret altyapısı, müşteri iletişimi, chatbot gibi konularda firmalara ihtiyacı olan desteği sağlıyor. Siz de dijitalleşme yolunda atacağınız bu adımlarla piyasadaki rekabet gücünüzü geliştirebilirsiniz.
Platformun bünyesinde yer alan Dijital Köprü Akademisi, firmalara dijital teknoloji alanındaki gelişmeleri ve trendleri aktarma görevini de üstleniyor. Böylece platform üyelerine yeni gelişmeler ve entegrasyon, anlaşılabilir infografik ve sunumlar aracılığıyla kolaylıkla aktarılabiliyor. Konunun uzmanları, canlı yayınlarla ve her zaman ulaşabilir videolarla firmaları dijital dünyanın aktif birer üyesi yapmayı hedefliyor.
Siz de yapay zekânın sunduğu kolaylıklardan yararlanmak ve şirketinizi geleceğe bugünden adapte etmek istiyorsanız, Dijital Köprü başvuru formunu hemen doldurabilirsiniz!
https://www.qnbfinansbank.com/kobi/dijitalkopru/genel-basvuru