Şirketiniz İçin Doğru Pazar Yeri Seçimi Nasıl Yapılır?

Okuma Süresi 3 dk
12.09.2023

Şirketiniz İçin Doğru Pazar Yeri Seçimi Nasıl Yapılır?

Dijitalleşme, internet kullanımının yaygınlaşması ile e-ticaret; küresel çapta popülerlik kazanmıştır. Günlük alışverişler bile çoğunlukla internet üzerinden online olarak gerçekleştirilir hale gelmiştir. Geleneksel alışverişin yerini alan e-ticaret sektöründe işletmelerin yer edinmesi, satış oranlarını yükseltmesi, müşteri memnuniyetini artırması için şirketlerin yenilikçi sistem ve çözümlere entegre olması gerekir. E-ticaret alanında varlığını sürdüren şirketlerin sektöre entegre olması, küresel çapta hizmetlerini büyütmesi ve sürdürülebilir hale getirmesi için pazar yeri seçimi oldukça önemlidir. E-ticarette müşteri ile buluşmayı sağlayan pek çok farklı online pazar yeri mevcuttur. Herhangi bir pazar yerinde şirketiniz için online mağaza açarak satış yapmak kolaydır. Ancak, markanızın büyümesi ve hedeflerinize ulaşmanız için doğru e-ticaret pazar yeri seçimi önemlidir. Şirketiniz için doğru pazar yeri seçimi nasıl yapılır? Bu husus hakkında merak ettiklerinize gelin birlikte bakalım.

E-Ticarette Pazar Yeri Seçimi Neden Önemlidir?

E-ticarette pazar yeri, online alışverişte işletmelerin ciddi piyasa oluşturmasını sağlayan en önemli unsurlar arasında yer alır. Müşteriler genellikle alışveriş alışkanlıklarına bağlı olarak güvenilir buldukları yerlerden alım yapmayı tercih eder. Online pazar yeri, e-ticaret sektöründe AVM mantığının dijitale optimize edilmesini sağlar. Nitekim, bu platformlar müşteri ile şirketlerin buluşmasını sağlayan aracılar olarak görev yapar. E-ticaret pazar yeri olarak tanımlanan alışveriş platformları şirketlerin ürünlerinin tanıtımını yapması ve satış için piyasaya sunmasına imkan tanır. Tüketiciler alıcı konumunda şirketlerin ürünlerini ve mağazaları karşılaştırma fırsatı bularak alışveriş yapma imkanına sahip olur. Şirketlerin pazar rekabetini sağlaması, markasını büyütmesi, satış oranlarını yükseltmesi pazar seçimini önemli hale getiren etkenlerdir. Tüketiciler genellikle güvenilir bulduğu, ticaret hacmi yüksek platformlardan alışveriş yapmayı tercih eder. Bu kapsamda pazar yerinin internet kullanıcılarından yüksek rağbet görmesi şirketin bilinirliğinin artması, satış oranlarının yükselmesi için bir fırsat oluşturur. E-ticaret pazar yeri, günümüzde müşteriye ulaşmak için en popüler satış araçları arasında yer alır. Günden güne pek çok şirket e-ticaret platformlarında mağaza açarak online alışveriş hizmetlerini müşterilerine sunar. İşletmeler genellikle e-ticaret süreçlerini kolaylaştırmak, pazar rekabetini güçlü kılmak için online satış platformlarını tercih eder.

Pazar Yeri Seçimi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Online alışveriş için dijital ortamda pek çok pazar yeri seçeneği mevcuttur. Bu alternatifler arasından markasını büyütmek isteyen şirketler için doğru pazar yerini tercih etmek önemlidir. İşletmelerin satış oranlarını artırmasında doğru pazar yeri seçimi önemli bir kriterdir. Şirketiniz için pazar yeri seçimi yaparken şu hususları dikkate almanız gereklidir:
 • Satış potansiyeli
 • Komisyon oranları
 • Aktif müşteri sayısı
 • Kargo fiyatları
 • Temin süresi
 • Satıcı destek hattı
Aynı zamanda, e-ticaret yapmak isteyen işletmeler için pazar yeri platformları bazı avantajlar ve dezavantajlar barındırır. Online alışverişin karmaşık süreçlerini yönetmek pazar yeri seçimi ile kolaylaşır. Ancak, bu platformlardaki rekabetçi ortam işletmeler için bazı dezavantajlar da oluşturabilir.

Doğru Pazar Yeri Seçiminin İşletmelere Sağladığı Avantajlar

E-ticarete yeni başlamak isteyen işletmeler doğru pazar yeri seçimi ile sektörde tutunmayı başarabilir. Doğru pazar yeri seçiminin işletmelere sunduğu avantajlar şu şekilde sıralanabilir:
 • E-ticaretteki karmaşık süreçlerin daha kolay ve hızlı yönetilmesini sağlar.
 • Marka bilinirliğinin artırılmasına yardımcı olur.
 • Online satışlarda iade yönetimi, ürün listeleme, stok takibi, lojistik gibi konularda tecrübenin artırılmasına imkan tanır. Kurumsal hizmetler ile müşteri memnuniyetinin artırılmasında etkilidir.
 • E-ticaret işlemleri için herhangi bir site kurmaya gerek kalmaksızın ürün satışları gerçekleştirilebilir.
 • Farklı ülkeler ve kentlerden müşterilere daha kolay ulaşılmasını sağlar. Küresel pazara açılmayı kolaylaştırır.
 • Online pazar yerinde sunulan dijital pazarlama yöntemleri aracılığıyla büyük kitlelere düşük maliyetler ile ulaşılmasına olanak tanır.
 • Online pazar yerinin hedef müşteri kitlesi, şirketin kendi e-ticaret sitesinden daha fazla olabilir. Bu durum, satış hedeflerinin yükseltilmesini sağlar.

QNB Finansbank Dijital Köprü ile Pazar Yeri Entegrasyonuyla İşinizi Kolaylaştırın

Pazar yeri entegrasyonu e-ticaret şirketleri için süreçlerin hızlı bir şekilde yönetilmesini sağlar. QNB Finansbank Dijital Köprü aracılığıyla sunulan Stockmount çözümleri farklı pazar yeri platformlarındaki tüm mağazaların tek kanaldan yönetilmesine imkan tanır. Böylece, Stockmount ile farklı e-ticaret platformlarındaki ürün satışlarınızı kolaylıkla yönetebilir, şirketinizin online alışverişleri için entegrasyonunu gerçekleştirebilirsiniz. Stockmount pazar yeri entegrasyonu kapsamında pek çok e-ticaret işlemini hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Stockmount çözümünü hemen kullanmak için: https://www.qnbfinansbank.com/kobi/dijitalkopru/stockmount