KOBİ’ler İçin Dijital Dönüşüm Rehberi

Okuma Süresi 4 dk
07.05.2024

Dijital Dönüşüm Yol Haritası Nedir?

Her işletmenin kendine has yapısal özellikleri ve dolayısıyla ihtiyaçları vardır. Bunu göz önüne aldığımızda işletmelerin ihtiyacı olan dijital çözümler ve çizilmesi gereken yol haritaları da farklı olmalıdır. Ancak temelde her dijital dönüşüm yol haritası dikkate alınması gereken belirli noktalar çerçevesinde oluşturulur ve ilerler. Bunlar;
Dijital dönüşüm için bir vizyon geliştirin
Şirketinizin dijital dönüşüm sürecinin başarısını arttıran etkenlerden biri tüm çalışanlarınızı, müşterilerinizi ve paydaşlarınızı aynı amaca odaklayacak, açıkça ifade edilmiş bir vizyon beyanı oluşturmaktır. İş süreçlerinize dahil olan herkes için bir pusula görevi görecek bir vizyon ifadesiyle daha uyumlu bir iş birliğini teşvik edebilirsiniz.
Dijital dönüşümden beklentilerinizi netleştirin
Dijital dönüşümden beklentilerinizi netleştirmek, dönüşümü gerçekleştirmek için iyi bir başlangıç noktası sağlar. İhtiyacınız olan değişiklikleri adım adım ilerletmek ya da hızlı bir başlangıç mı yapmak istiyorsunuz? İşletmenizde mutlaka değişmesi ve dijitalleşmesi gerektiğini düşündüğünüz faaliyetlerin size hangi konuda katkı sağlayacağını önceden değerlendirmek, öncelikleri belirlemeye ve dönüşüm ritminizi ayarlamaya yardım eder.
Değiştirmeniz gereken faaliyetleri belirleyin
İş süreçlerinizde ve operasyonlarınızda dijital dönüşüm için kilit rol oynayan kritik görevleri tespit etmek ve dijitalleşme sürecinde bu faaliyetlere öncelik vermek, dijital dönüşüm yol haritası için doğru bir rota oluşturmanıza imkan tanır. Her işletmenin kendi özelinde farklı ihtiyaçları ve öncelikleri vardır. Bu sebeple genel geçer stratejiler yerine, KOBİ dijital dönüşüm faaliyetlerinin her işletmenin kendi yapısı göz önünde tutularak gerçekleştirilmesi önemlidir.
Dönüşüm içerisinde molalar verin
Dijital dönüşüm, sürekli değişim içeren bir süreçtir. Dolayısıyla bir başlangıçtan söz edebiliriz ancak teknoloji gelişmeye devam ettiği sürece bir varış noktasından bahsedemeyiz. Sürekli bir gelişme ve güncellenme anlamına gelen bu süreci aşamalandırmak ve çalışanlarınıza yeniliklere uyum gösterebilmeleri için yeterli zamanı tanımak, dijital dönüşüm başarınızı ve sonraki ihtiyaçlarınızı belirleme kabiliyetinizi artırır. Ayrıca dönüşümü aşamalandırmak ve bazı kilometre taşları belirlemek, gerçekleştirdiğiniz değişimlerin işletmenize kazandırdıklarını ölçümleyebilmenizi de sağlar.

Dijital Dönüşüm Yol Haritası Nasıl Oluşturulur?

İşe alımlarınızla dijitalleşme sürecinizi destekleyin
Dijitalleşmenin bir sonucu olarak işletmenizin organizasyon yapısında bazı değişiklikler gerçekleştirebileceği gibi yeni iş pozisyonları açmanızı da gerektirebilir. Dijital teknolojiler ve veri okuryazarlığı konusunda yetkin çalışanlar işe alarak, işletme yapınızı güçlendirebilirsiniz.
 
Müşteri beklentilerini ve tercihlerini göz önünde bulundurun
KOBİ dijital dönüşüm süreçlerinde alınacak kararlar, müşterilerin işletmeyle olan etkileşimlerine artı değer katacak şekilde belirlenmelidir. Müşteri deneyimlerini iyileştirecek, sizi tercih etmelerini teşvik edecek dijital çözümler için müşterilerinizin nabzını tutmanız önemli.
 
Başarınızı ölçümlemenizi sağlayacak metrikler belirleyin
Oluşturduğunuz dijital dönüşüm yol haritası ile ne başarmayı amaçlıyorsunuz? Gerçekleştirdiğiniz değişimlerin veriminize, müşterilerinize sağladığı faydalara, yatırım getirilerinize ve başarınıza ne ölçüde yansıdığını değerlendirebilmek için gerçekçi temel performans göstergeleri (KPI’lar) belirleyin.
 
Çalışanlarınızı değişimlerin gerekliliği konusunda bilgilendirin
Dijital dönüşüm bir ekip işidir. Çalışanlarınızı benimsediğiniz yeni dijital stratejilere dahil etmek, onların yenilikler konusundaki endişelerini yatıştıracağı gibi, yeniliklerle birlikte rolleri ve sorumlulukları konusunda bilgilendirilmek de sürece adapte olmalarını kolaylaştırır.
 
İş süreçlerinizi değerlendirin
Süregelen iş süreçlerinizi gözden geçirip, dijital teknolojilerle nasıl uyumlu hale getirilebileceklerini ya da tamamen değiştirilmeleri gerekip gerekmediğini değerlendirin. Bu değerlendirme süreci, verimsiz aksiyonları belirleme ve iyileştirme imkanı sağlayacağı için KOBİ dijital dönüşüm stratejilerinde kritik öneme sahiptir.
 
Verilerinizi değerlendirin ve koruyun
Geçmişinize ve bugününüze ait veriler, işletmenizin ihtiyaçlarını belirleme konusunda iyi bir kılavuzdur. Verilerinizin analiz ve raporlamaya uygun olarak korunması, etkili bir dijitalleşme sürecinde atmanız gereken adımlar konusunda farkındalığa sahip olmanızı sağlar.
 
Müşterilerinizle etkileşiminizi artıracak yatırımlar yapın
Dijitalleşmenin özünün değişen müşteri tercih ve taleplerine daha hızlı yanıt vermek olduğunu unutmamak önemli. Müşterilerinizin işletmeniz hakkındaki düşüncelerini, deneyimlerini öğrenmenizi, sorunlarına çözüm sunmanızı hızlandıracak platformlar kullanmak, başarınızı artıracaktır. Chatbot hizmeti sunan dijital teknolojilere yatırım yaparak, müşterilerinize daha hızlı destek sunabilir ve onlarla iletişiminizi güçlendirebilirsiniz. Dijital Köprü’nün Yönetimsel Çözümlerinden Chatbot Çözümü’yle Chatbotlar oluşturup müşterilerinizin sorduğu soruları otomatik olarak cevaplayabilir ve onlara hızlıca çözüm sağlayabilirsiniz. 
 
İşletmeniz içinde geri bildirim kültürünü teşvik edin
Etkili bir KOBİ dijital dönüşüm stratejisi için çalışanlarınızı yenilikçi fikirlerini paylaşmak konusunda destekleyin ve açık iletişimi teşvik edin. Çalışanlarınızla açık iletişim kurmak, sorumlu oldukları işlere sizden çok daha fazla aşina oldukları için ihtiyaç duyulan yenilikler konusunda daha isabetli tespitler yapmalarını sağlayabilir. Böylece dijitalleşme sürecinde daha akıllıca yatırımlar yapabilirsiniz.
 
İşletmenizi güçlendirecek doğru dijital teknolojilerden yararlanın
KOBİ'lere dijital dönüşüm süreçlerinde yönetimsel ve operasyonel çözümler sunacak dijital teknolojilere yatırım yapmak, iş süreçlerine hız ve verimlilik kazandırması açısından faydalıdır. Özellikle rutin olarak gerçekleştirilen ve sık sık tekrarlandığı için hata ihtimaline açık işlemlerde dijital teknolojilerden faydalanmak, işlemlerinizin kalitesini artırır. Ayrıca tüm iş süreçlerinizi, müşteri ve çalışan etkileşimlerinizi, ön muhasebe işlemlerinizi ve çok daha fazlasını tek bir platform üzerinden yönetmek, dijitalleşme sürecinizi daha kontrol etme, değerlendirme ve yönetme kabiliyetinizi de artırır. QNB Finansbank'ın Dijital Köprü platformu, işletmenizi dijital teknolojilerle güçlendirerek geleceğe taşıma konusunda yardımcınız olur.
Digital Köprü, KOBİ’lere getirdiği yenilikçi çözümlerle hem bankacılık hem de bankacılık dışı ihtiyaçlarınızı dijital olarak tek bir yerden karşılama imkanı sunar. Dijital Köprü’nün sunduğu hizmetleri hemen kullanmaya başlamak için Dijital Köprü Başvuru Formunu doldurmanız yeterli, 3 ay içerisinde QNB Finansbank dijital kanallara erişim şifresi (Finans Şifre) almanız yeterli.