Evden e-Ticaret Nasıl Yapılır?

Okuma Süresi 4 dk
07.05.2024

Evden e-Ticaret Nasıl Yapılır?

Son yıllarda teknolojinin hayatımıza yön vermeye başlamasıyla, evden yapılan işler ön plana çıkıyor. Büyük şirketler tarafından da uygulanan ve kalıcı hale gelmeye başlayan evden çalışma, geleneksel ticaretin evden e-ticarete dönüşmesine olanak sağladı. Günümüzde milyonlarca insan hâlihazırda var olan ya da kendi oluşturdukları e-ticaret siteleri üzerinden satış yapıyorlar. Siz de evden e-ticaret yapmak ya da var olan işinizi büyütmek istiyorsanız ipuçlarımıza göz atın.

Evden e-ticaret yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

Evden e-ticaret yapmak için evinizde kendinize bir çalışma alanı oluşturmanız, ev hayatınızla iş hayatınızı birbirinden ayırabilmeniz için önemlidir. Ofis ve ev yaşamınızın bir arada olması verimliliğinizi düşüreceği gibi yoğunlaşma sorunlarına da neden olabilir.
Kendi üretiminiz olan hızlı tüketim ürünlerinin e-ticaretini yapıyorsanız (yiyecek, içecek ya da bakım ürünleri vb.) ürünlerinizi saklama koşullarına uygun olarak muhafaza edeceğiniz bir ortama ihtiyacınız olacaktır. Evinizde bir depolama alanı oluşturabilir ya da depolama hizmeti veren şirketlerle çalışabilirsiniz.
Evden e-ticaret yaparken tedarikçilerle çalışmayı seçerseniz, müşteriniz e-ticaret siteniz üzerinden siparişini oluşturduktan sonra siparişi tedarikçinize ileterek ürünün müşteriye gönderilmesini sağlayabilirsiniz.
Kendi e-ticaret siteniz üzerinden satış yapacaksanız, kullanıcı dostu olmasına, mobil kullanıma uyumuna, ödeme seçeneklerinin fazla olmasına dikkat etmeli ve ödeme güvenliğini sağlamalısınız. Mobil kullanıma uygun olması satışlarınızı artıracak bir etken olacaktır. İnternetten alışveriş yapan kullanıcılar, büyük oranda cep telefonları üzerinden işlemlerini gerçekleştirmektedirler. DijitalKöprü E-Ticaret Altyapısı Çözümü   ile güvenli ödeme alabilir ve müşterilerinize mobil uyumlu bir web sitesi sağlayabilirsiniz.
Ürünlerinizin gönderiminde her seferinde değişen kargo ücretleri ödememek için kargo firmalarının şirketlere ve özellikle e-ticaret sitelerine yönelik oluşturdukları gönderim paketlerinden yararlanabilirsiniz. Yapılan araştırmalar, müşterilerin ücretsiz kargo seçeneği sunan e-ticaret sitelerine daha çok yöneldiğini göstermektedir.

Evden e-ticaret yapmanın avantajları nelerdir?

Evden e-ticaret yapmak, büyük sermaye gerektirmeyen, işlerinizi evinizde bilgisayarınızdan yürütebileceğiniz, normal bir işletmeden çok farklı olmayan ancak giderler bakımından daha ekonomik olan bir iş koludur. Kendi evinizin konforunda çalışabilir, çalışma saatlerinizi belirleyebilir, kendinize ve ailenize daha fazla zaman ayırabilirsiniz.
Evden e-ticaret yapmanın belki de en büyük avantajı, düşük maliyete sahip olmasıdır. Henüz yolun başındayken bir mağaza kiralamak ya da satın almak büyük maliyet gerektirir. Mağazanın tasarımından, tabelasına, satın alacağınız ürünlerin maliyeti, satış yapmak için kullanmanız gereken donanım ve çok daha fazlası için yüklü bir bütçe ayırmanız gerekir. Diğer taraftan mağazanızın ve ürünlerinizin güvenliği de harcama kalemi yaratacaktır. Satış rakamlarınıza ve ürünlerinize göre ilerleyen zamanlarda mağaza personeline ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunların yanı sıra e-ticaret sektöründe markanızı oluşturmak daha az maliyetlidir. E-ticaret markanızın logosu için tabela yaptırmanız ve tabela vergisi ödemeniz gerekmez.
Evden e-ticaret yaparken yapmanız gereken temel işler, satışını yapacağınız ürünlere karar verdikten sonra, bir internet sitesi kurmak ya da e-ticaret pazaryerlerinde mağaza açmak, içeriklerinizi oluşturmak, ürünlerinizin düzgün fotoğraflarını çekmek, yayınlamak, siparişlerinizi takip etmek, müşterilerinize zamanında ve hasarsız olarak ulaştırılmasını sağlamaktır.
Unutmayın, geleneksel tipte mağazaların belirli günler ve saatlerde çalışma zorunluluğu olsa da, e-ticaret mağazaları her zaman açıktır. Bu size rekabet avantajı sağlar. E-ticaret mağazaları her gün, günün her saatinde ulaşılabilirlerdir.

E-ticaret pazaryeri yönetimi nasıl olmalı?

E-ticaret süreçleri, geleneksel çalışma prensibinden fiziksel yönüyle farklı olsa da normal bir işletmenin vergi yükümlülüklerine tabidir. Şirketinizi kurmalı, gerekli lisansları almalısınız. Ticari ve vergi yükümlülüklerinin yanı sıra evden e-ticaret yapmak, aynı anda birden fazla role bürünmeniz anlamına gelir. Müşteri temsilcisi, satış sorumlusu, muhasebe uzmanı, içerik editörü, fiyatlandırma uzmanı gibi sorumlulukları yerine getirmelisiniz. İşlerinizi tek bir sistem üzerinden takip edebilmeniz işlerinizi kolaylaştıracaktır. Dijital Köprü’nün E-Ticaret Pazaryeri Yönetimi Çözümü   bu konuda yeni yardımcınız olacak.
E-ticaret yaptığınız sitelerde ürün girişlerinizi toplu ve manuel olarak gerçekleştirebilir, otomatik ürün güncellemesi yapabilir, ürünlerinizin isim, alt başlık, açıklama ve resimlerini yükleyebilirsiniz. Genel, kategori veya ürün bazında fiyatlandırma yapabilir, siparişlerinize özel fatura ve kargo etiketi yazdırabilirsiniz. Mesajları yanıtlayabilir ve belki de en önemlisi satışlarınızın analizini yapabilir ve satış raporlarınızı kolaylıkla alabilirsiniz. 
  • E-Ticaret pazaryeri yönetiminin, Dijital Köprü’nün diğer çözümlerinden e-dönüşüm ve ön muhasebe çözümleri ile entegrasyonu bulunmaktadır. Bu entegrasyon sayesinde pazaryerinde satışlarınız sonrası otomatik olarak e-arşiv/e-fatura kesebilir ve bu faturaları ön muhasebe programınızda görüntüleyebilirsiniz.