e-Tahsilat Nedir? e-Tahsilat Nasıl Yapılır?

Okuma Süresi 4 dk
13.06.2023

E-tahsilat Nedir? E-tahsilat Nasıl Yapılır?

Teknolojik gelişmeler hayatımızın her alanında etkin ve vazgeçilmez hale geldi. Günlük yaşamımız, bankacılık, ticaret, yasal raporlamalar, devlet ödemeleri ve akla gelebilecek hemen hemen her alanda teknoloji ve internet kullanılıyor. Teknolojik ilerlemeden en çok etkilenen ve değişen sistemler hiç şüphesiz bankacılık ve ödeme sistemleri. Özellikle internet kullanımının yaygınlaşmasıyla e-tahsilat ve e-tahsilat sistemleri geliştirildi.
Bu yazımızda e-tahsilat nedir, e-tahsilat no öğrenme, e-tahsilat seri numarası başlıklarını inceledik.

E-tahsilat Nedir?

e-Tahsilat yani online tahsilat, yapılması gereken ödemelerin banka kartı, kredi kartı, sanal kart gibi ödeme gereçleriyle internet üzerinden gerçekleştirilmesi anlamına gelir. İnternet ve kredi kartı kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte e-tahsilat hem kurumlar hem de müşteriler tarafından en çok kullanılan ödeme alma ve yapma yöntemi haline geldi. E-tahsilat sistemi kullanan kurumlar ödemelerini güvenli ve rahat bir şekilde müşterilerinden alabilirler. Müşteriler için de güvenli ve kullanımı oldukça kolay olan e-tahsilat işlemleri, gelen güncellemelerle daha da gelişiyor.

E-tahsilat Avantajları Nelerdir?

E-tahsilat sistemi, web siteniz ya da e-ticaret siteniz üzerinden ürün ve hizmet satışlarınızı hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlar. Hem sizin hem de müşterinizin para aktarımı sırasında sorun yaşamamasını amaçlayan güvenli bir sistemdir. Ayrıca;
Online tahsilat işlemini, bayileriniz, alt bayilerinizi müşterilerinizden yapabilirsiniz.
 • Ürün satışı dışında hizmet ödemeleri için de kullanılır.   
 • Site, apartman aidatları ve düzenli hizmet veren kurumlar tarafından kullanılır.
 • Vakıf ve derneklere yapılan ödemeler için kullanılır. 
 • Kolay ve güvenli tahsilat yapılmasını sağlar.
 • Hızlı bir sistemdir.
 • Kredi kartı ya da banka kartı ile alışveriş imkanı sağlar.
 • Nakit akışını kontrol etmeyi ve görüntülemeyi sağlar.
 • 7 gün 24 saat satış avantajı sağlar.

E-tahsilat Nasıl Yapılır?

Online tahsilat işleminin ilk adımı olarak, web sitenize ya da e-ticaret sitenize Sanal Pos eklemeniz gerekir. Sanal POS, satış yapılan bütün web siteleri için gerekli olan güvenli ödeme sistemidir. Sanal POS sisteminde banka altyapısı kullanılır, e-ticaret sitesinden yapılan satışların güvenli ve hızlı şekilde gerçekleştirilmesini sağlar. E-tahsilatta sanal pos kullanımı sektörünüzdeki rekabet gücünüzü artırır, günün her saati satış yapabilmenize olanak tanır ve bu güvenli sistem sayesinde satışları kaçırmazsınız. E-ticaret siteniz için altyapı oluşturmak ve sanal pos hizmetlerinden yararlanmak için hazır sistemleri kullanabilirsiniz.
E-tahsilat İçin Sanal POS Hizmeti Dijital Köprü’de
QNB Finansbank Dijital Köprü ile e-ticaret sitenizin ya da web sitenizin satışlarını güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. E-ticaret sitenizin performansını artırmak için Dijital Köprü e-ticaret altyapısını ve Sanal POS’u kullanabilirsiniz.

QNB Finansbank Sanal POS Başvurusu ve Prosedürler

QNB Finansbank güvencesiyle e-ticaret sitenizde Sanal POS kullanmaya başlamak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:
 • İlk olarak eğer yoksa bankamızda ticari bir hesap açılması ve ‘Üye İş Yeri Sözleşmesi’ imzalanması,
 • Üye iş yeri başvuru formunun doldurularak gerekli imzaların tamamlanması,
 • Başvurunun onaylanmasının ardından Sanal POS yazılımın web sitenize kurulması,
 • Sanal POS entegrasyonu sonrasında gerekli testlerin yapılması ve uygulamaya geçişin tamamlanması,
 • QNB Finansbank politikası uyarınca ek belgeler talep edilebilir ve ek hizmetler verilmesi gerekebilir.
 • Gerekli olan ilave e-ticaret sözleşmeleri, Sanal POS kullanımına ait komisyonlar ve ödenecek ücretlere ilişkin belgeler, Sanal POS sisteminin işleyişi ve dijital güvenlik kontrolleri  bankalar arası farklılık gösterebilir.
QNB Finansbank Sanal POS sahibi olabilmek için size en yakın QNB Finansbank şubemize gidebilir, çağrı merkezimizi arayabilir ya da web sitemizde bulunan Sanal POS başvuru formunu doldurabilirsiniz. QNB Finansbank desteği her türlü bankacılık ve ticari ilişkilerinizde olduğu gibi Sanal POS ile de yanınızda.

Dijital Köprü E-Ticaret Altyapısı

Dijital Köprü E-Ticaret Altyapısı ile işletmenizin e-ticaret sitesini dakikalar içerisinde açabilirsiniz. Sürükle bırak tema editörü sayesinde sitenizi kolaylıkla düzenleyebilir, ücretsiz e-fatura ve kargo entegrasyonları sayesinde işlerinizi kolaylıkla büyütebilirsiniz. Dijital Köprü E-Ticaret Altyapısı kullanmanın avantajları;
 • Çok hızlı bir şekilde mobil uyumlu e-ticaret sitesi açabilme,
 • Sosyal medya kanallarında ürünlerinizi listeleme,
 • Ücretsiz SanalPOS, e-fatura ve kargo entegrasyonları,
 • Çoklu döviz ve dil seçenekleri ile satış,
 • Tema editörü sayesinde kolay tasarım olarak sayılabilir.
QNB Finansbank Dijital Köprü Şirketinizle İlgili Her İhtiyacınızda Yanınızda!
Şirketinizin ihtiyaçlarına tek bir çatı altında dijital çözümler bulabileceğiniz ayrıcalıklar dünyasına hoşgeldiniz! QNB Finansbank olarak, teknoloji alanındaki uzmanlığımız ile KOBİ’leri geleceğe taşıyan dijital köprü görevini üstleniyoruz. Dijital Köprü ile hem bankacılık hem de bankacılık dışı ihtiyaçlarınızı dijital olarak tek bir yerden karşılayabilirsiniz.
QNB Finansbank Dijital Köprü’nün Yenilikçi dijital çözümleri ve Dijital Köprü ile ilgili merak ettiğiniz her şeye web sitemizden ulaşabilir ya da  0 850 222 00 35 numaralı Dijital Köprü Çözüm Merkezimizden bilgi alabilirsiniz.
QNB Finansbank A.Ş., bu blogda yayımlanan içeriklerde verilen bilgilerin doğru veya eksiksiz olduğuna ilişkin olarak herhangi bir taahhüt ya da garanti vermemektedir. QNB Finansbank A.Ş. ne şekilde olursa olsun bu bilgilerin içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından, saklanmasından sorumlu değildir. Blogda yer verilen içeriklerde iletilen görüşler içerik sahibine ait olup, QNB Finansbank A.Ş.'nin görüşlerini içermeyebilir.