Bunlardan Kaçının: E-İhracatta Yapılan Kritik Hatalar

Okuma Süresi 3 dk
11.10.2023

Bunlardan Kaçının: E-İhracatta Yapılan Kritik Hatalar

İnternet ve teknolojinin hızla gelişmesi, iş hayatı ve sosyal yaşantımızda birçok sürecin dijital dünyaya taşınmasını sağlıyor. Üstelik yaşanan köklü değişimler, süreç içerisindeki tüm paydaşların hızlı bir şekilde adaptasyonunu da gerektiriyor. Ürettiği mal ve hizmetleri tüm dünyaya pazarlamak isteyen işletmeler, dünyada söz sahibi olmak isteyen ülkeler ve küresel ekonominin canlılığı için temel unsurlardan biri olan ihracat da dijitalleşmeden fazlasıyla payını alıyor.
E-ticaret yapan işletmelerin mal veya hizmetlerini yurt dışındaki ülkelere ulaştırması anlamına gelen e-ihracat, sınır ötesi e-ticaret olarak da tanımlanıyor. Klasik ihracat tanımında mikro ihracat kalemi olarak değerlendirilen e-ihracat, son yıllarda kendine özgü iş modelleri, dijital platformlar ile destekleniyor. E-ticaret platformları, satıcıların mal veya hizmetlerini yurt dışında satabilmeleri için dijital düzenlemeleri hayata geçirirken E-Ticaret Gümrük Beyannamesi, KDV muafiyetleri gibi düzenlemeler ile muhasebe ve vergisel açıdan da e-ihracat destekleniyor.

E-İhracatta Yapılan Hatalar

E-ihracat, ekonomiler için önemini her geçen gün artırırken e-ticaret modelinde satış yapan tüm işletmeler hayatımıza yeni giren bu iş modelinde benzer hataları yapabiliyor. En sık karşılaşılan e-ihracatta hataları 4 ana başlıkta bir araya getirdik.

Yanlış Reklam ve Kampanya Seçimleri

SSatışları artırabilmek için reklam ve tanıtım kampanyalarının önemi yadsınamaz. Söz konusu e-ihracat olduğunda ise kampanyaların ve reklam projelerinin doğru kitleye etkin şekilde hitap edebilmesi gerekiyor. Bunun için de reklam dilinin doğru seçilmesi, reklamın ve kampanyaların gösterileceği ülkelerin ve vatandaşların ilgi alanlarının, hassasiyetlerinin iyi belirlenmesi gerekiyor. Satış yapılacak kitlenin doğru analiz edilmesi ve reklamlar, kampanya çalışmaları için yerel ajanslar ya da o ülkeye hakim olan profesyoneller ile ilerlenmesi e-ihracat performansına doğrudan etki edebiliyor.
Özellikle de e-ihracat yaptığınız ülkede planladığınız yazılı, görsel medya, sosyal medya, açık hava reklamcılığı veya diğer reklam türlerinde sadece İngilizce reklam vermek doğru olmayabiliyor. İlgili ülkede herkesin İngilizce anlayabildiği yanılgısı e-ihracat yapan işletmelerde çok sık rastlanan hatalardan biri olmakla birlikte satışlarınıza doğrudan olumsuz etki edebiliyor. Yine reklam dilinin yanı sıra satış yaptığınız platformlarda da dil seçeneklerine İngilizcenin yanı sıra yerel dili eklemeniz ve dil seçimi opsiyonel olacak şekilde platform tasarlamanız gerekiyor. Dil seçeneğinin sadece platformların ara yüzünü değil ürün/hizmet bilgilerinin verildiği içerikleri de kapsaması gerektiğini unutmamalısınız.

Gümrük ve Kargo Maliyetlerinde Yapılan Hatalar

Kârlılığı artırabilmek için bir ürünün satış fiyatı belirlenirken maliyetlerin doğru çalışılması gerekiyor. E-ihracat ya da e-ticaret yapan işletmeler için bu maliyetler içerisinde ürün/hizmetin müşteriye ulaştırılmasını sağlayan kargo veya diğer tüm taşınma maliyetleri kayda değer bir önem taşıyor. E-ihracat yaparken kargo maliyetlerinin yanında bir de gümrük süreçlerini ve bu süreçlerin maliyetini doğru bir şekilde belirlemelisiniz. Bir pazara girerken doğru fiyat politikası için ülkelerin gümrük ve mali uygulamaları öncesinden mutlaka tespit edilmeli. Böylece, e-ihracatını yaptığınız ürünlerinizi optimum kârlılıkla satışa sunabilirsiniz.

Ürün ve Ülke Seçiminde Yapılan Hatalar

Ürünlerinizi satışa sunacağınız ülkeyi belirlerken kapsamlı bir araştırma yapmanızda fayda var. Alanında uzman kişi ve kuruluşlardan alacağınız danışmanlık hizmeti ya da araştırmalarınıza katkı sağlayacak doğru adreslerle çalışmanız gerekiyor. E-ihracat ile gireceğiniz pazara en uygun ürünü seçmek ya da mevcut ürününüzü en doğru pazarda satışa sunabilmek ticari varlığınız için hayati öneme sahip. Ürünün pazara uygunluğu, benzer ürün ya da hizmetlerin pazardaki satış rakamları doğru ülke konusunda ihtiyacınız olan bilgiyi size sunabiliyor. Girmeyi planladığınız ülkedeki güçlü oyuncular, markalar ve ürün çeşitliliği de dikkate almanız gereken diğer unsurlar arasında yer alıyor. Buna ek olarak, ürün ve hizmetlerinize ilişkin ülkedeki yasal ve idari mevzuatlara da mutlaka göz atmalısınız.

Ödeme Seçeneklerinde Yerel Para Birimlerinin Tercih Edilmemesi

E-ihracat yapan işletmelerin en sık yaptığı hatalar arasında müşterilerine yapacakları ödemelerde doğru para birimi seçeneği sunmaması geliyor. Özellikle de yüksek nüfusa ve dolayısıyla yüksek müşteri potansiyeline sahip olan ülkelere e-ihracat yaparken ödeme seçenekleri arasına yerel para biriminin eklenmesi büyük önem taşıyor. Yerel para birimlerinin eklenmesi satış ihtimalini artıracağı gibi ürün listelemelerinde müşterilerin kıyas yapmasına da yardımcı oluyor ve varsa fiyat üstünlüğünüzü ortaya çıkarmanıza da fırsat sunuyor. E-ihracat yaparken yerel para birimlerinin tercih edilmesi kur farkları nedeniyle finansal sonuçlar doğurabileceğinden kur ve fiyat yönetiminin de etkin bir şekilde yönetilmesi gerekiyor.
Siz de e-ticaret ya da e-ihracat yaptığınız işletmelerinizde ihtiyaç duyabileceğiz ve faaliyetlerinizde size önemli avantajlar getiren tüm dijital çözümlere QNB Finansbank Dijital Köprü ile ulaşabilir, tekliflere göz atabilirsiniz.