3D Secure Nedir? Neden Önemlidir?

Okuma Süresi 3 dk
19.09.2023

3D Secure Nedir? Neden Önemlidir?

Dijitalleşme ve ilerleyen teknolojinin sağladığı avantajlar, online alışveriş imkanının müşterilere sunduğu fırsatlar ile e-ticaret hacmi günden güne artış gösteriyor. İnternet üzerinden yapılan alışverişler ise online ödeme sistemlerini zorunlu kılıyor. Siber ve virüs saldırılarının söz konusu olduğu dijital kanallar aracılığıyla ödeme yapmak kimi bireyler tarafından güvenli bulunmazken e-ticaretin tüketicilere sağladığı imkanlar da yadsınamaz bir gerçek. Bu bağlamda, internet alışverişlerinde güvenli ödeme sistemleri önem kazanır. 3D secure yöntemi, online alışverişlerde kişisel verilerin korunması, kart bilgilerinin kullanıcıların rızası olmayan işlemlerde kullanılmasının önlenmesi amacıyla kullanılan güvenli ödeme sistemleri arasında yer alır. 3D Secure ile ilgili merak ettiklerinize gelin birlikte bakalım.

3D Secure Nedir?

3D secure online ödemelerde kullanılan 3 boyutlu bir güvenli ödeme sistemi olarak tanımlanabilir. Dijital kanallar üzerinden yapılan ödeme işlemlerinde hizmet sunan işletme, müşteri ve ikisi arasında aracı banka olmak üzere 3 farklı taraf yer alır. Bu taraflar arasında ödeme için gerçekleşen bilgi, belge akışında genellikle 3D secure yöntemi kullanılır. Bu yöntemde özel şifreler, tek kullanımlık kodlar ile ödeme yapılarak kart sahibinin kişisel verileri koruma altına alınır. Böylece, 3D secure sayesinde internet alışverişlerindeki kart kopyalama, çalıntı kart kullanımı gibi olası riskler önlenebilir.

3D Secure Nasıl Çalışır?

İnternet alışverişlerinin tamamlanması için ödeme ekranına gerekli kullanıcı kart bilgilerinin girilmesi gerekir. Dijital kanallar aracılığıyla ödeme ekranında ilgili kart bilgileri doldurulur. Ekran üzerinden gerekli bilgiler ödeme için sisteme tanımlandıktan sonra 3D secure uygulamasına yönlendirme yapılır. Kart bilgilerinin tanımlı olduğu banka tarafından SMS yoluyla kullanıcının cep telefonuna tek kullanımlık şifre gönderilir. Bu şifre, kart sahibine özel olarak özgün, tek kullanımlık, belirli süre içinde 3D Secure sistemine tanımlanması gereken bir koddur. Kullanıcı SMS ile cep telefonuna gelen kodu 3D secure sistemine tanımladığında alışverişi güvenli bir şekilde tamamlanmış olur. İlgili banka tarafından işlemin başarı ile tamamlandığı onay kullanıcıya iletilirken, online alışveriş için kart sahibinin bilgileri de güvenli bir şekilde kullanılır.

3D Secure Sisteminin Faydaları Nelerdir?

3D secure sisteminin temel faydası online alışverişlerdeki olası riskleri önleme potansiyeline sahip olmasıdır. 3D secure sadece müşteriler için değil e-ticaret ile ilgilenen işletmelere de faydalı bir sistemdir. Tüketiciler açısından 3D secure sisteminin en önemli avantajı kişisel bilgilerin korunmasını sağlaması, kart bilgilerinin kullanıcının haberi olmadan başka herhangi bir işlemde kullanılmasına imkan vermemesidir. İnternetten güvenli alışveriş sağlayan 3D secure sisteminin en önemli avantajı tek kullanımlık şifre ile işlem onayı sağlamasıdır. Ayrıca, 3D secure online alışveriş için kullanması kolay ve hızlı bir sistemdir. Böylece, e-ticaret alışverişlerinin zaman kaybı olmadan hızlı gerçekleştirilmesine imkan tanır. İşletmeler için 3D secure sisteminin faydaları ödemelerin kartın gerçek sahibi tarafından yapıldığının doğrulanmış olmasıdır. Dolayısıyla, 3D secure olası internet alışverişlerindeki riskler için e-ticarette kötüye kullanma itirazları için kanıt niteliği taşır.

3D Secure Güvenli midir?

3D secure ödeme güvenli alışverişe imkan tanır. 3D secure ile kredi veya banka kartlarının online olarak güvenli kullanımı sağlanır. Bunun için ödeme işlemi sırasında tek kullanımlık şifre ile kullanıcı onayı alınır. Böylece, kullanıcı alışveriş ödemesi için kontrollerini gerçekleştirebilir. Aynı zamanda, kart bilgilerinin kopyalanması gibi risklerin önüne geçilir. 3D secure için tek kullanımlık şifrelerin kişiye özgün olması, müşterinin cep telefonuna SMS ile gönderilmesi, belirli süre için geçerli olması sistemin güvenliğini artıran etkenlerdir.

QNB'nin 3D Secure Çözümleri

QNB Finansbank Dijital Köprü’nün 3D secure çözümleri için QNBpay ile güvenli alışveriş gerçekleştirmek mümkün. QNBpay sisteminin sunduğu avantajlar ile e-ticaret alışverişlerinizi hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Sistem internet üzerinden gerçekleştirdiğiniz online alışverişlerinizi güvenli bir şekilde tamamlamanıza imkan tanır. QNBpay kullanıcılarına internet alışverişlerinin güvenli yapılabilmesi için 3D secure çözümlerini sunar. Sistem, tek şifre ile alışveriş onayı için tarafınıza başvuru yapılması sayesinde kart bilgilerinizin korunması, güvence altına alınmasını sağlar. Data gizliliği ve güvenliği için QNBpay sistem çözümlerinden faydalanabilirsiniz. İnternet alışverişlerinde karşılaştığınız ödeme sorunları için QNBpay size kaliteli hizmet vermeyi amaçlar. Bu sistem ile ödeme işlemlerinizi güvenli bir şekilde yönetebilir, online alışverişlerinizi hızlı, kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Hemen başvurmak için: https://www.qnbfinansbank.com/kobi/dijitalkopru/qnbpay