bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

QNB Finans Portföy Birinci Serbest (Döviz) Fon

Döviz cinsi varlıklara yatırım yaparak ilave getiri sağlama fırsatı!

Yatırımcı Profili:

Birikimlerini orta ve uzun vadeli döviz cinsi kamu ve özel sektör dış borçlanma araçlarında değerlendirmek isteyen, faiz dalgalanmalarından faydalanarak yatırımlarında ilave getiri sağlamayı amaçlayan yatırımcılar için uygundur.

Yatırım Stratejisi:

Fon toplam değerinin en az %80’i devamlı olarak Hazine Müsteşarlığı tarafından döviz cinsinden ihraç edilen borçlanma araçları ve kira sertifikaları ile yerli ihraççıların döviz cinsi para ve sermaye piyasası araçlarına yatırılacaktır. Fon toplam değerinin azami %20’si yabancı ihraççıların para ve sermaye piyasası araçlarına ve/veya Türk lirası cinsi para ve sermaye piyasası araçlarına yatırılabilir. Fonun ana yatırım stratejisi ABD Doları bazında mutlak getiri sağlamaktır. Ana yönetim stratejisine uygun olarak, yönetici, fonun temel yatırım hedefine ulaşabilmek adına farklı para ve sermaye piyasası araçlarında eş anlı uzun veya kısa pozisyonlar alabilir.

Fon Özellikleri

QNB Finans Portföy Birinci Serbest (Döviz) Fon (FPZ) FON ÖZELLİKLERİ
Risk Seviyesi 6/7( yüksek )
Önerilen Vade Orta - Uzun Vade ( 6 ay ve üzeri )
Yıllık Yönetim Ücreti 0,95% 
Alım - Satım Valör Tarihleri T+1/T+3
İşlem Kanalları QNB Finansbank Şubeleri, İnternet Bankacılığı ve QNB Mobil
İşlem Saatleri 09:00- 13:30
Alım - Satım Esasları

**Fon'un birim pay değeri hem BIST Borçlanma Araçları Piyasası'nın hem de New York Stock Exchange'in açık olduğu ve döviz transferi yapılabilen her iş günü itibariyle hesaplanmaktadır.

*Yatırımcıların BIST Borçlanma Araçları Piyasası'nın açık olduğu günlerde saat 13:30'a kadar verdikleri katılma payi alım/satım talimatları, alımda talimatın verilmesini takip eden iş gününde, satımda talimatın verilmesini takip eden üçüncü iş gününde ilk hesaplamada bulunacak pay fiyatı üzerinden yerine getirilir. Yatırımcıların BIST Borçlanma Araçları Piyasası'nın açık olduğu günlerde saat 13:30'dan sonra iletilen talimatları ise, ilk pay fiyatı hesaplamasından sonra verilmiş olarak kabul edilir ve izleyen hesaplamada bulunan pay fiyatı üzerinden; alımda talimatın verilmesini takip eden iş gününde, satımda talimatın verilmesini takip eden üçüncü iş gününde yerine getirilir.

* BIST Borçlanma Araçları Piyasası'nın, uluslararası piyasaların veya döviz transfer sistemlerinin kapalı olduğu günlerde iletilen talimatlar, izleyen ilk işgünü yapılacak ilk hesaplamada bulunacak pay fiyatı üzerinden gerçekleştirilir.

* Katılma payı satım talimatının verildiği gün ile satış emrinin gerçekleştirileceği gün arasında, talimatın verildiği gün dahil olmak üzere,New York Stock Exchange'in (NYSE) ve/veya London Stock Exchange'in (LSE) tatil olması durumunda katılma payı bedellerinin ödeneceği valör tatil gün sayısı kadar artar.

* Ödeme günü para transfer sistemi kapalıysa, katılma payı bedelleri döviz para transferinin açık olduğu ilk gün ödenir.

* Yurt içi piyasalarda yarım gün tatil olması durumunda, gerçekleşme valörü yarım güne denk gelen talimatlar, izleyen ilk iş günü gerçekleştirilir.

Fon Karşılaştırma Ölçütü BIST-KYD 1 Aylık Mevduat USD Endeksi + %1,50 

Fon ile ilgili güncel portföy dağılımını ve fon detaylı analizini görmek için tıklayınız.

Aylık Fon Bülteni için tıklayınız

İzahname, Yatırımcı Bilgi Formu ve fon ile ilgili detaylı bilgilerin bulunduğu KAP sayfasına ulaşmak için tıklayınız.