İçeriğe Git Alt Bölüme Git Sol Menüye Git

Kolay Emeklilik Planı

Siz de birikiminizi sıkıntı çekmeden "kolay kolay" yapmak istiyorsanız, Kolay Plan tam size göre!

Kolay Emeklilik Planı ile ayda sadece 150 TL tutarında katkı payı ödeyerek bireysel emekliliğiniz için birikim yapmaya başlayabilirsiniz. Kolay Emeklilik Bireysel Emeklilik Planı'nda giriş anında herhangi bir Giriş Aidatı tahsilatı yapılmamaktadır. Ödediğiniz her katkı payının %25'i kadar da devlet katkısı alırsınız. Sözleşmeniz her ay ödeyeceğiniz 100 TL için 25 TL Devlet Katkısından yararlanırsınız, böylece aylık birikiminiz 125 TL olur. Devlet Katkısı ile ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Dilediğiniz zaman katkı payı ödemelerinize ara verebilir, ödediğiniz aylık katkı payı tutarını asgari katkı payı tutarının altında kalmayacak şekilde düşürebilir ya da artırabilirsiniz.

Yılda 4 kez plan değişikliği, 6 kez de fon dağılımı değişikliği yapabilirsiniz.

Asgari Katkı Payı Tutarı

Kolay Emeklilik Bireysel Emeklilik Planı kapsamında düzenlenecek olan bireysel emeklilik sözleşmelerinde katılımcı ve/veya katılımcı ad ve hesabına katkı payı ödeyen kişi tarafından ödenecek aylık asgari katkı payı tutarı 150.- TL"den daha az olamaz.

Katkı Payı ve Ek Katkı Payı

  • Katkı payı ve ek katkı payı tutarları TL bazında belirlenir.
  • Katkı payının üzerinde yapılan toplu ödemelerde asgari veya azami bir sınır yoktur.
  • Katkı payı ödemeleri aylık, üç aylık, altı aylık ve yıllık dönemlerde yapılabilir.

Yönetim Gideri Kesintisi (Birikim Üzerinden)

Yönetim Gider kesintisi sözleşmenin ilk 5 yılı boyunca Bireysel Emeklilik hesabındaki birikim üzerinden aylık olarak indirilerek tahsil edilecektir. Yıllık Yönetim Gider Kesintisi beş yıl boyunca her yıl için, ilgili takvim yılının ilk altı ayında 16 yaşından büyükler için uygulanacak Aylık Brüt Asgari Ücret tutarının %8,5 i kadar olacaktır. Sözleşme yılında asgari brüt ücret tutarında meydana gelebilecek artışlardan dolayı, üst sınırda da bir artış olacaktır. Bu çerçevede, ilgili sözleşme dönemleri için yapılan Yönetim Gider Kesintisi tutarı ile yenilenen üst sınır tutarı arasındaki fark, kesinti olarak katılımcının birikiminden indirilecektir.

Sözleşme Yılı Yönetim Gideri Kesintisi Oranı
0-5 Yıl ABAÜ x %8,5

Giriş Aidatı

Kolay Emeklilik Bireysel Emeklilik Planında giriş anında herhangi bir Giriş Aidatı tahsilatı yapılmayacaktır. Ancak, sözleşmenin 5 yıllık sözleşme süresi dolmadan aktarım veya erken çıkış ile sonlanması durumunda bireysel emeklilik hesabındaki birikiminden Ertelenmiş Giriş Aidatı tahsil edilecektir. Bu tutar, 5 yıllık süreçte yapılabilecek toplam kesinti üst limitinden, katılımcıdan ayrılma tarihine kadar yapılan tüm kesintiler düşülerek hesaplanır. Bu hesaplama yapılırken, takip eden yıllara ait asgari brüt ücret tutarlarının, ayrılma yılına ilişkin ilk altı aylık asgari brüt ücret tutarı ile aynı olduğu varsayılacaktır.

Emeklilik Sözleşmesinin Yürürlüğe Giriş Tarihinden İtibaren Geçen Süre Giriş Aidatı Tutarı
0-5 Yıl (ABAÜ x %8,5*5 Yıl) - (Çıkış tarihine kadar yapılan toplam kesinti tutarı)

ABAÜ: Aylık Brüt Asgari Ücret

Detaylı bilgi için tıklayınız.