İçeriğe Git Alt Bölüme Git Sol Menüye Git

Devlet Katkısı Uygulaması

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde
%25 devlet katkısı

Devlet Katkısı Uygulaması

Devlet Katkısı Nedir?

Devlet katkısı, devletin bireysel emeklilik sistemine katılımı teşvik etmek amacıyla tüm bireysel emeklilik katılımcılarına yaptığı teşvik ödemesidir. Katılımcı olarak ödemiş olduğunuz her katkı payı tutarının %25'i kadar devlet katkısı alırsınız. Bu tutar devlet tarafından sizin adınıza bireysel emeklilik hesabınıza yatırılır.

Devlet Katkısı uygulamasından, vergi mükellefi olan ve olmayan T.C. Vatandaşı ve mavi kart sahibi olan ödeyeni işvereni olmayan tüm katılımcılar yararlanabilmektedir.

Devlet katkısı tutarının üst sınırı ilgili yıla ait yıllık brüt asgari ücret tutarının %25'i kadardır. Birden fazla emeklilik sözleşmesine sahip olsanız dahi yararlanabileceğiniz devlet katkısı tutarı bu üst sınırı geçemez.

Devlet katkısına hak kazanma oranınız 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren sistemde kaldığınız süreye göre değişmektedir. Devlet katkısından yararlanmak için bu tarihten itibaren sistemde en az 3 yıl süreyle kalmak gerekmektedir. Buna göre;

  • En az 3 yıl sistemde kalanlar %15'ine,
  • En az 6 yıl sistemde kalanlar %35'ine,
  • En az 10 yıl sistemde kalanlar %60'ına,

10 yıl sistemde kaldıktan sonra 56 yaşını dolduranlar veya vefat/maluliyet nedeniyle sistemden ayrılanlar devlet katkısının tamamına hak kazanırlar.