İçeriğe Git Alt Bölüme Git Sol Menüye Git

İnternet Şubesi'nde Güvenlik

Sizin güvenliğiniz bizim için çok önemli!

İnternet Bankacılığı; bankanız ile sizin aranızda kurulan güvenli web oturumunda, para çekme dışındaki bütün bankacılık hizmetlerini kendi başınıza yapmanıza olanak sağlayan bir hizmet kanalıdır.

Ancak internet, doğası gereği sınırları geniş bir yapı üzerinde kurulduğu için sahtekârlık, dolandırıcılık, virüs bulaşması, yetkisiz erişim, şifre ve kişisel bilgilerin çalınması gibi kötü niyetli saldırılara maruz kalma riski taşır.

QNB Finansbank bu riskleri asgari seviyede tutmak için teknolojinin imkân sağladığı bütün önlemleri almıştır.

Sizin de bilinçli bir internet kullanıcısı olarak aşağıda belirttiğimiz konularda bilgi sahibi olmanız, kendinize ait önlemleri almanız İnternet Bankacılığı işlemlerinden daha güvenle yararlanmanızı sağlayacaktır.

 • QNB Finansbank İnternet Şubesi'ne erişim sağlamak için www.qnbfinansbank.com adresini kullanın ve 'İnternet Şubesi' bağlantısını izleyin.
 • Diğer internet sitelerinde ya da e-postalarda yer alan bağlantılara güvenmeyin. Bu bağlantıları erişim için kullanmayın.
 • QNB Finansbank İnternet Şubesi üzerinden gerçekleştirilen işlemler, 128 Bit SSL şifreleme yöntemi kullanılarak güvenli bir şekilde tarafımıza iletilir. Bağlanılan sitenin doğruluğunu kontrol etmek için giriş yapmadan önce mutlaka İnternet Şubesi sertifika bilgilerini inceleyin.
 • QNB Finansbank İnternet Şubesi kullanılarak yapılan bankacılık işlemleri, doğru şifre ile yapıldığı sürece kabul edilir ve gerçekleştirilir.
 • Müşteri numaranızı ve şifrenizi korumanız ve gizli tutmanız gerekir. Şifrenizin üçüncü kişiler tarafından kullanılmasıyla doğabilecek zarar ve kayıplardan QNB Finansbank sorumlu değildir.
 • Şifrenizi banka personeli dahil olmak üzere hiç kimse ile paylaşmayın.
 • Bilgilerinizi cüzdanınızda ya da çantanızda yazılı olarak taşımayın. Mutlaka ezberleyin ve şifre bilgilerinin yazılı olduğu belgeleri başkalarının ulaşabilecekleri yerlerde saklamayın.
 • Şifrenizin; doğum tarihi, nüfus cüzdan numarası, kimlik numarası, telefon numarası, ardışık sıralı sayılar gibi tahmin edilmesi kolay numaralar olmamasına dikkat edin. Düzenli aralıklarla değiştirin.
 • Giriş yaparken klavye ya da ekranı izleyen kişilerin varlığına dikkat edin.
 • Gönderilen e-postalar; herhangi bir durdurma, izleme, kayıp ya da değişmeye maruz kalabileceği için güvenliği garanti edilmez.
 • QNB Finansbank; hiçbir zaman müşterilerinin şifrelerini soran, kişisel bilgilerini talep eden veya güncellenmesini isteyen e-postalar göndermez.
 • QNB Finansbank İnternet Şubesi giriş ekranında daha önceden belirlediğiniz şifreniz istenir ve güvenlik resminiz gösterilir.
 • Görüntülenen güvenlik resmi, sizin belirlediğiniz resim değilse en kısa sürede 0850 222 0 900 Çağrı Merkezi'ni arayarak bilgi verin.
 • İnternet Şubesi'nde işlem yaparken, keylogger gibi tuş kaydedici ve güvenlik kırıcı bazı programlara karşı korunmanız için sanal klavye kullanımınıza sunulur.
 • Ayrıca İnternet Şubesi'nde girdiğiniz bütün şifreler maskelenir ve ekran üzerinde okunabilir olarak görüntülenemez.

Güvenlik Kısıtlamaları: Sadece Size Özel Güvenlik

İnternet Şubenizi daha güvenli kullanmak için kişiselleştirilebilen Yüksek Güvenlik Ayarları'ndan yararlanın.

Kısıtlamalar ile Neler Yapabilirsiniz?

 • Görüntülenmesini istemediğiniz hesapları gizleyebilirsiniz.
 • İşlem setinde filtreleme yapabilir; işlemler için günlük tutar limitleri belirleyebilirsiniz. İnternete bağlandığınız ülkeyi, internet servis sağlayıcınızı veya internete bağlanırken kullandığınız bilgisayarları tanımlayarak seçimleriniz dışındaki İnternet Şubesi erişimini engelleyebilirsiniz. Dilerseniz yalnızca belirlediğiniz zaman diliminde İnternet Şubesi erişimine izin verebilirsiniz.

İnternet Şubesi aracılığı ile gerçekleştirilen bankacılık işlemlerinin güvenliği sağlanmış bilgisayarlardan yapılması gerekir. Bu yüzden güvenliğinden emin olmadığınız, internet kafeler gibi genel/toplu kullanıma açık bilgisayarları ve ağları erişim için kullanmayın.

Bağlantı sağlamak için kullandığınız kişisel bilgisayarları tanımadığınız ve güvenmediğiniz kişilere emanet etmeyin, bilgisayarınızı kullanmalarına izin vermeyin.

İnternet Bankacılığı kullanımı esnasında bilgisayarınızı gözetimsiz bırakmayın.

İşlemleriniz bittiğinde erişimi sonlandırmak için "Güvenli Çıkış" butonunu kullanın.

Virüsler ve casus yazılımlar oldukça sık olarak karşılaşılan zararlı programlardır. Korunmak için lisanslı antivirus/antispyware yazılımlarını kullanın.

Kullandığınız yazılımların yeni çıkan virüsleri tanıması için gerekli güncellemeleri yapın ve periyodik olarak tarama işlemi gerçekleştirin.

İşletim sistemi veya yazılımlarda bulunan açıklar, internet üzerinden gelen tehditleri aktif hale getirebilir ve yetkisiz kişilerin bilgilerinize erişimine yol açabilir. Bu açıkların kapatılması için yayınlanan güncelleme ve yamaları düzenli olarak bilgisayarınıza yüklemeye özen gösterin.

İşletim sisteminizin güvenlik duvarı özelliğinin aktif olduğundan emin olun. Doğru şekilde yapılandırılmış lisanslı bir ürün kullanın.

İnternet Şubesi'nde işlemlerinizi gerçekleştirdiğiniz alandaki bilgileri ve işlem akışını takip etmek sizin sorumluluğunuzdadır. Bu nedenle İnternet Şubesi'ni kullanırken son giriş tarihinizi, hesap hareketlerinizi, bilgilerinizin güncelliğini ve bilginiz dışında yapılmış bir işlem olup olmadığını düzenli olarak kontrol etmelisiniz.

Herhangi bir yetkisiz erişimin sağlanması, bilginiz dışında bir emrin verilmesi veya şifrenizin başkaları tarafından bilindiğinden şüphelenmeniz durumunda en kısa sürede 0850 222 0 900 Çağrı Merkezi'ni arayarak bilgi vermeniz gerekmektedir.