bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

Q-SSS

Q Nedir, Nasıl Erişilir?

Q nedir, ne işe yarar?

Q, bizim gibi düşünen finansal zekadır. Q, düzenli yaptığımız işlemleri ve bizim için önemli olabilecek konuları takip ederek hayatımızı kolaylaştırmak için çalışır. Faturaları, QNB Finansbank kredi kartı ödemelerini, kredi ödemelerini, Ek hesap borcunu , kira ödemelerini, apartman aidat ödemelerini, düzenli yaptığımız para transferlerini takip eder, bize hatırlatır ve aynı anda birden fazla işi tek bir onayımızla halleder. Bizi tek tek uğraştırmaz.

Q’ya nasıl erişebilirim? Nerelerde yokuz...

Q size QNB Finansbank cep şubemiz üzerinden hizmet verecek. Ancak Q halen kendini geliştirmeye devam ediyor. Bu nedenle şimdilik kısıtlı bir müşteri kitlesine hizmet verebiliyor. Eğer Cep şubenizin ana sayfasında Q ikonunu görmüyorsanız Q henüz sizin kullanımınıza açılmamış olabilir. Bu durumda, siz de Q'yu ilk kullanan müşterilerimizden olmak isterseniz, web sitemiz üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

Ben niye konuşamıyorum Q ile?

Şimdilik karşılıklı yazışarak konuşamıyorsunuz diyelim :) Ancak, Q'nun size seçenek sunma ve sunulan seçeneklerden birini seçtiğinizde size cevap verme yeteneği var. Bu sayede Q ile konuşabilirsiniz. Karşılıklı yazışma ve sesli konuşma yeteneklerini kazandırmayı da çok istiyor ve üzerinde çalışıyoruz. Bizi takipte kalın!

Sesli yönlendirilebiliyor mu?

Şimdilik Q ile sesli konuşamıyorsunuz. Q'ya sesli konuşma yeteneğini kazandırmayı çok istiyor ve üzerinde çalışıyoruz. Bizi takipte kalın!

Q müşterileri kimlerdir?

Q’dan kimler faydalanabilir? Q’dan yararlanabilmem için hangi şartları taşıyor olmalıyım?

Cep şubeyi aktif kullanan bireysel müşterilerimiz Q'yu her an karşılarında görebilirler. Yalnız henüz sadece Türkçe konuşabiliyoruz. Bu sebeple cep şubemizi yabancı dil ile kullanan müşterilerimize Q şu an için hizmet veremiyor. Benzer şekilde görme engelli müşterilerimiz için de henüz çözümümüz hazır değil.

Q’dan yararlanabilmem için bir akıllı telefonum olması şart mı?

Akıllı bir telefon veya tabletinizin olması ve aynı zamanda QNB Finansbank cep şube uygulamasının yüklü olması gerekir. Ayrıca Q'nun sizinle iletişime geçebilmesi için bildirimlerin açık olması gerekir.

Q'yu kullanabilmek için sahip olunması gereken özellikler

Q’yu kullanmak için Finansbank Cep Şube’sini indirmem zorunlu mu?

Q, cep şube üzerinde yaşıyor. Q'nun size ulaşması için QNB Finansbank cep şube uygulamasının yüklü olması gerekir. Eğer yüklü değil ise app store/playstore'dan uygulamayı cep telefonunuza indirebilirsiniz.

Hangi mobil işletim sistemleri ile Q’dan faydanabilirim?

Q sadece IOS veya android mobil işletim sistemleri ile çalışabiliyor.

Q’yu tablet bilgisayarlar (Ör: iPad, Android Tablet) üzerinden de kullanabilir miyim?

Tablet bilgisayarınıza app store/playstore'dan QNB Finansbank uygulamasını indirdikten sonra internet bağlantınız olduğu sürece kullanabilirsiniz.

Q’yu cep şubesinde neden göremiyorum? Görmek için ne yapmalıyım?

Q halen kendini geliştirmeye devam ediyor. Bu nedenle şimdilik kısıtlı bir müşteri kitlesine hizmet verebiliyor. Siz de Q'yu ilk kullanan müşterilerimizden olmak isterseniz web sitemiz üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

Q bana güzüküyordu ama artık gözükmüyor, neden olabilir?

Bunun iki nedeni olabilir:

 • Cep şubemizi yabancı dil ile kullanan müşterilerimize Q şu an için hizmet veremiyor. Cep şubemize en son yabancı dille giriş yaptıysanız Q size gözükmez. Cep şubeye tekrar Türkçe giriş yaptığınızda, Q her zamanki yerinde sizi bekliyor olacak.
 • Bankamız ürün ve hizmetlerinden faydalanmayı bırakmış olabilir misiniz:( Eğer böyle ise, Q size söyleyecek bir şeyi olmadığı için gözükmez.

Agent’a not: Bu iki durum da yoksa incelememiz gerekir. (Bu durumda müşteri SD'ye aktarılır. SD çözemezse PTS açar)

Birden fazla akıllı telefonum var. Finansbank Cep Şube’sini her iki cihazıma da yükleyip, her ikisinden de Q’ya ulaşabilir ve işlem yapabilir miyim?

Cep şube aynı anda sadece tek bir cihazda çalışabiliyor. Cep şubeye hangi cihazınızdan giriyorsanız Q da orada.

Yurtdışında da Q’yu kullanabilir miyim?

Yurt dışında da internet bağlantınız olduğu ve cep şubeye girebildiğiniz sürece Q'ya her zaman ulaşabilirsiniz.

Q'dan yapılabilen işlemler

Q üzerinden hangi işlemleri yapabilirim?

Q, ilk etapta düzenli ödemelerinizi takip ederek işe başlıyor. Neleri mi takip ediyor?

 • Faturalarınızı
 • QNB Finansbank ve Diğer banka kredi kartı ödemelerinizi
 • Kredilerinizi
 • Kira ödemelerinizi
 • Apartman aidat ödemelerinizi
 • Diğer düzenli para transferlerinizi
 • Ek hesap borcunuzu

Bunlar talimatlı veya talimatsız olabilirler. Q bu işlemlerinizi takip eder. Ancak asla kendi kendine işlem yapmaz. Mutlaka önceden sizden onay alır. Sadece bu işi yaparken sizi detaylarla uğraştırmaz. Mesela aynı anda 3 işinizi tek onayla halleder. Teker teker sormaz. Ödemeleri hep normalde yapıldıkları araçlardan ödeyerek size tekrar tekrar sormaz. Bir hesapta para yok diğerinde varsa otomatik olarak izinli tüm hesapları kullanır. Sizi virman ile uğraştırmaz.

Q'nun yaptıkları bunlarla sınırlı da değil. Zaman içinde şaşıracağınız pek çok özelliği de olacak. Gelişmeler oldukça Q yeniliklerini size kendisi anlatacak. :)

Q yatırım danışmanlığı verir mi?

Maalesef Q'nun böyle bir yeteneği bulunmuyor.

QNB Finansbank Cep Şubesi üzerinden yapılan tüm işlemleri Q üzerinden yapabilir miyim?

Maalesef :( Sadece düzenli olarak yaptığınız ödemelerinizde ve Q'nun tespit edebildiği işlemlerde Q size gelir. Q size hiçbir şey söylemediğinde de siz ona cep şubesinden her zaman ulaşabillirsiniz.

Q’yu kullanabilmek için operatörüme herhangi bir ücret öder veya data paketimin kotasını kullanır mıyım?

QNB Finansbank Cep Şubesi’ni ve Q'yu mevcut data paketinizin kotası çerçevesinde kullanabilirsiniz. Operatörünüz sizden bu kullanım için mevcut tarifeniz kapsamında ücret tahsil eder.

Q’dan yaptığım işlemleri nereden takip edebilirim?

Q ile yaptığınız işlemleri görebilmek için cep şubeye giriş yaptığınızda hesap hareketlerinize/ kredi kartı hareketlerinize bakmanız yeterli! Cep şube Q menüsünden de takip edebilmeniz için çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor.

Q’dan işlem gerçekleştirdim, bunu nasıl iptal edebilirim?

Böyle bir talebiniz olursa hemen QNB Finansbank Çağrı Merkezi'ni aramalısınız. İşlemin yapıldığı gün arayabilirseniz size daha hızlı yardımcı olabiliriz.

Q’dan işlem gerçekleştirdim, bu işleme ait dekontu nasıl alabilirim?

Q ile hayat çok kolay! Q her yaptığı işlem sonunda size dekont seçeneği sunar. Bu sayede dekontu anında görebilir veya istediğiniz kişiyle paylaşabilirsiniz. Dilerseniz cep şubeye girerek hesap hareketlerinden de işlem dekontlarına ulaşabilirsiniz.

Q’nun yaptığım tüm işlemleri bilmesinden rahatsız oluyorum, Q bu işlemleri yaptığımı nereden biliyor?

Q tek başına çalışır ve işlemlerinizi takip eder. Q iş başındayken banka çalışanları dahil hiç kimse Q'nun ne yaptığını görmez, bilmez. Q size sormadan ve onayınızı almadan işlem de yapmaz.

Q’da görünmesini istemediğim bir ödemeyi kaldırabilir miyim? Nasıl kaldırabilirim?

Çok basit:) Q'nun takip etmesini istemediği bir ödemeyi Ayarlar menüsünde "Düzenli İşlemlerim" adımından "Düzenli işlemlerimden çıkar"ı seçerek kaldırabilirsiniz.

Q’ya takip etmek istediğim yeni bir ödemeyi kendim ekleyebilir miyim? Nasıl eklerim?

Şu an için hayır :( Ancak kısa bir süre sonra Q'nun takip ettiği işlemleri kendiniz ekleyip çıkarabilecek ya da düzenleme yapabileceksiniz. Bizi takipte kalın.

Q düzenli yaptığım bir ödemeyi bana göstermiyor. Bu neden olur?

Q sadece düzenli olarak gerçekleştirdiğinize emin olduğu işlemler için size gelir. Eğer henüz tam emin olamadıysa sesini çıkarmaz. Ancak siz ödemelerinizi bir düzen içinde yapmaya devam ederek Q'nun emin olmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu sayede bir süre sonra Q'nun bu ödemeleri size sunmaya başladığını görebilirsiniz.

Düzenli bir ödemenin düzenli olduğuna nasıl karar veriyor?

Çünkü Q çok iyi bir gözlemci :) Q, geçmişte yaptığınız tüm işlemleri inceliyor ve sonra karar veriyor. Eğer takip ettiği işlemin bir düzen içinde yapıldığından tam emin olamazsa da sesini çıkarmıyor ancak takibi de bırakmıyor.

Q geçenlerde bana bir PN göndermişti? Nereden görürüm?

QNB Finansbank uygulamasını açtığınızda "bildirimlerim" menüsünü tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Q ile yaptığım eski konuşmaları nereden görebilirim?

Şu an ulaşabileceğiniz bir yer yok maalesef:( Kısa bir süre sonra cep şubedeki Q menüsünden görebileceksiniz. Bizi takipte kalın!

Talimatları iptal mi ediyoruz artık?

İptal etmenize hiç gerek yok. Q takip ettiği işlemlerin talimatlarını da takip eder. Diyelim talimatlı bir ödemeniz için hesap bakiyeniz yeterli değil. Q sizi haberdar eder. Hesap bakiyeniz uygun hale geldiğinde de "ödemeyi yapayım mı?" diye sorar. Talimatınızın süresi dolacağı zaman da size hatırlatır, uzatmak isteyip istemediğinizi sorar. Talimatınız olmasa da Q düzenli bir ödeme gördüğünde aynı şekilde sizi haberdar etmeye ve "ödeme yapayım mı?" diye sormaya devam eder.

Ödeme Özellikleri

Q’da yer alan bir ödememin tutarını ya da tarihini nasıl değiştirebilirim?

Değişiklik yapmak istediğiniz işleminin üzerine tıklayarak ödeme detaylarını gözlemleyebilir; ödeme tutarınızı ya da işlem açıklamanızı değiştirebilirsiniz. Bunun bir istisnası var: ödemenin yapılacağı kurumun parçalı ödeme kabul etmediği durumlarda tutarı değiştiremezsiniz maalesef. Örneğin bazı fatura ödemelerinde kurumlar fatura tutarından farklı bir tutar ödenmesine izin vermez. Bu durumda işleminizin tutarını değiştiremezsiniz.

Buna ek olarak ayarlardan düzenli ödemelerinizi gözlemleyebilir, zamanı gelmemiş ödemeleriniz için de gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz. Tarih değişikliğini "kira, aidat, diğer banka KK, diğer düzenli ödemeler" için yapabilirsiniz.

Q ile ödeme yaparken işlem açıklamasını nasıl değiştirebilirim?

Değişiklik yapmak istediğiniz işleminin üzerine tıklayarak ödeme detaylarını gözlemleyebilir; ödeme tutarınızı ya da işlem açıklamanızı değiştirebilirsiniz.

Açıklama alanını değiştirmiştim fakat dekontta boş gelmiş ya da değişmemiş.

Bunu incelememiz gerekir. (Bu durumda müşteri SD'ye aktarılır. SD PTS açar)

Yanlış bilgi girdiğimi fark ettim. Nasıl geri döneceğim?

İşleminizin onay adımında "İptal edip yeniden başlayalım" butonunu seçerek başa dönebilirsiniz.

Bazı fatura ödemelerinde kartımı seçebiliyorum ancak bazılarında seçemiyorum, neden?

Q tamamen sizin alışkanlıklarınıza göre çalışır. Faturanızı daha önce hangi hesaptan ya da karttan ödediyseniz Q da oradan yapmaya çalışır. Ancak bu hesap kart/uygun değilse size diğer ödeme seçeneklerini sunar ve seçim yapmanızı ister.

Q üzerinden yapacağım işlemler için herhangi bir masraf, ücret veya komisyon ödeyecek miyim?

İşlemi cep şubeden kendiniz yaptığınızda bir masraf/ücret ödüyorsanız Q'dan yapılan işlemlerde de aynı tutarı ödersiniz. İşleminizi sizin yerine Q yaptığı için ek bir ücret alınmaz.

QNB Finansbank Cep Şube’sinin işlem limitleriyle Q’nun işlem limitleri aynı mı?

Evet, tamamen aynı:)

İşlemin tamamlandığından nasıl emin olacağım?

Q size "İşleminizi gerçekleştireceğim. Lütfen kontrol edip onaylar mısınız?" der. Bu adımda "inceleyeyim ve onaylayayım"a tıkladığınızda açılan detay ekranda da "onaylıyorum"a tıkladığınızda "İşlem başarılı!" diyorsa işleminiz tamamlanmıştır.

Ödeme yapmak istemiyorum, nasıl vazgeçebilirim? Ödemeyi yapmadan önce onayımı alacak mı? Hangi adımda ödemeyi yapacağını nasıl anlarım?

Ödeme adımlarında bir çok aşamada vazgeçme seçeneğini sunar. Q işlemi tamamlamadan önce size "İşleminizi gerçekleştirmek üzereyim, lütfen son bir kez kontrol edip onaylar mısınız?" der. Burada "İnceleyip Onaylayayım" ya da ""Ödemekten vazgeçtim" seçeneklerinden birini seçebilirsiniz. "İnceleyip Onaylayayım" seçip açılan ekranda "Onaylıyorum" seçerseniz işlem gerçekleşir."

Ödeme İçin Kullanılan Hesap Kartlar

İzin verilen hesap / kart ne demek?

Q 'nun ödemelerinizi yaparken erişebileceği hesaplarınızı ve kartlarınızı ifade eder. Örneğin hesaptan yapılacak bir TL fatura ödemesinde Q öncelikle faturanızı son ödediğiniz hesabınızı kontrol eder. Eğer bu hesapta yeterli bakiye yoksa sizi hesaplar arasında para transferleri ile yormamak için izin verdiğiniz hesapları kullanır. Yani izin verdiğiniz diğer TL hesaplarınıza bakar; gerekli bakiyeyi daha önce ödeme yaptığınız hesabınıza transfer eder; ardından faturanızı öder.

İzin vermediğiniz hesaplara ya da kartlara dokunmaz.

Eğer bir hesaba / karta izin verirsem, Q benden habersiz ödeme yapabilir mi?

Q yapacağı tüm işlemlerde sizin onayınızı ister, sizin onayınız olmadan işlem yapmaz.

Q, kullanmayı tercih etmediğim bir hesaptan / karttan ödeme yapıyor. Bunu nasıl engellerim?

Bunun için "Ayarlar"dan "Düzenli İşlemlerim"e girip bu ödemeniz için başka bir hesap/kart seçebilirsiniz.
Eğer bu hesabım/kartım hiç bir ödememde kullanılmasın diyorsanız 2 küçük adımımız var:

 • Önce "Düzenli İşlemlerim”den bu hesapları/kartları kullandığınız ödemeleriniz için başka hesap/kart seçmeniz gerekiyor.
 • Ardından "Ödeme Tercihlerim"den bu hesabın/kartın iznini kaldırmanız yeterli.

Daha önce izin vermediğim bir hesaba karta izin vermek istiyorum. Nasıl yapabilirim?

Q'nun Ayarlar bölümünden "Ödeme Tercihlerim" adımına girerek istediğiniz hesabı/kartı izinli yapabilir; istediğinizin iznini kaldırabilirsiniz.

Q ne sıklıkla benimle iletişim kurar?

Q düzenli ödemeleriniz için en doğru zaman aralığında sizinle konuşur. Gerekmeyen durumlarda sizinle iletişime geçmez. Q'nun sizinle iletişime geçme sıklığı o dönem yapılması gereken ödeme sayınıza göre değişecektir.

Q’dan gelen bildirimleri nasıl kapatabilirim?

Q'nun Ayarlar bölümünden bildirimlerinizi kapatabilirsiniz. Bildirimleri kapattığınızda Q size bildirim gönderemez, ancak siz dilediğinizde cep şubesinde Q ikonuna tıklayarak Q'ya ulaşabilirsiniz.

Q’dan gelen bildirimleri nasıl açabilirim?

Q'nun Ayarlar bölümünden bildirimlerinizi açabilirsiniz.

Cep Şubesi'nin bildirim ayarlarını kapatınca Q bildirimleri gelmeye devam eder mi?

Maalesef hayır:( Cep şubesi bildirimlerini kapatırsanız Q'dan bildirim almazsınız. Bu durumda Q'ya ihtiyaç duyarsanız cep şube uygulamasındaki Q ikonuna tıklayarak Q'ya ulaşabilirsiniz.

Q bildirimlerini kapatırsam, cep şubeden bildirim almaya devam edebilir miyim?

Evet. Cep şubesi bildirimlerini almaya devam edersiniz.

Q'dan bildirim almadan Q'yu kullanabilir miyim?

Evet. İhtiyaç duyduğunuzda cep şube uygulamasındaki Q ikonuna tıklayarak veya cep şube içindeki menüden Q'ya ulaşabilirsiniz.

Normalde fatura para transferi talimatıma ait bilgilendirme ayarlarım açıktı. Bu bildirimler gelmeye devam edecek mi?

Bu konuda hayatınıza Q da dahil olacak. Q aracılığı ile yaptığınız işlemlerinizle ilgili bildirimlerinizi Q size iletecek. Diğer bildirimlerinizi SMS ya da cep şube bildirimi ile almaya devam edeceksiniz.

Q'dan SMS veya e-mail ile bilgi alabilir miyim?

Hayır. Q sizinle cep şube üzerinden konuşur. SMS ya da e-mail atmaz.

Q bana ne zaman bildirim gönderir?

Q takip ettiği ödemeleriniz ile ilgili önemli bir konu olduğunda sizinle iletişime geçer. Sizi rahatsız etmemek için uygun zaman aralıklarını tercih eder; gece geç ya da sabah erken saatlerde bildirim göndermez.

Q'dan bana neden hiçbir PN gelmiyor?

Cep şubeye daha önce hiç girmeyenler ve ilk giriş için aktivasyon işlemlerini tamamlamayanlar Q'yu göremeyebilir. Eğer siz bu durumda değilseniz ve yine de bildirim almıyorsanız, bu durum henüz Q'nun size hatırlatabileceği düzenli bir ödemeniz olmadığı için olabilir.

"Düzenli ödemelerim var, cep şubesini bir süredir kullanıyorum ama yine de Q benim ödemelerimi hatırlatmıyor" diyorsanız bize haber verirseniz çok seviniriz. Q'nun kabiliyetlerini geliştirmesi ve size daha iyi hizmet vermesi için geri bildirimleriniz bizim için çok değerli:) (Bu durumda müşteri SD'ye aktarılır. SD çözemezse PTS açar)

Q şifre aşamasında yaşanan sorunlar

Q'dan ödeme yapmak istediğimde şifre istedi. Bu şifreyi nereden alabilirim?

Q sizden bazı işlemler için QNB Finansbank cep şubesine giriş yaparken kullandığınız Finansşifrenizi ister. Bu şifreyi girerek işleminize devam edebilirsiniz.

Cep şubemin şifresi değişti, Q için de şifrem değişir mi?

Evet, Q'nun ayrı bir şifresi yok. QNB Finansbank cep şubesine giriş yaparken kullandığınız Finansşifrenizi değiştirdiyseniz Q ile yaptığınız işlemlerde de yeni şifrenizi kullanmanız gerekir.

Q Hata mesajları/ Ekran hataları

Beyaz ekran çıkıyor, hiç bir işlem yapamıyorum.

Bunu incelememiz gerekir. (Bu durumda müşteri SD'ye aktarılır. SD PTS açar)

İşlem yaparken bir anda "şu an işleminizi gerçekleştiremiyorum" dedi.

Bunu incelememiz gerekir. (Bu durumda müşteri SD'ye aktarılır. SD PTS açar)