bildirim ikonu
Ana içeriğin başı

Q – Dijital Zeka

Q, düzenli ödemelerinizi ve önemli konuları sizin için takip eder. Doğru zaman geldiğinde tek bir onayınızla halleder.
Q ,

  • Düzenli ödemelerinizi- örneğin faturalarınızı ödeme gününde size hatırlatır. 
  • Tek bir onayınızla tüm ödemelerinizi kolayca yapabilmenizi sağlar.
  • Bankacılık işlemlerinizle ilgili sorularınızı bir çırpıda yanıtlar.
  • Önemli konularda – örneğin kredi kartınızdan aynı tutarlı iki işlem geçtiğinde- kontrol etmeniz için sizi bilgilendirir. 

Bunlar ve daha fazlası ile Q, QNB Mobil'de her zaman yanınızda!

Q hangi işlemlerimi takip ediyor?

Q düzenli yaptığınız ödemeleri takip eder, ödeme gününde bildirim göndererek hatırlatır.

Ek olarak, sizin için önemli olabilecek konuları da izler. Örneğin, talimatınız ödeme gününde gerçekleşmediğinde ya da faturanızda beklenmedik bir artış olduğunda sizi uyarır.

Q’nun takip ettiği işlemlere nasıl ekleme yaparım?

“Ayarlar->Düzenli işlemlerim” ekranında “Yeni düzenli işlem ekle” seçeneğine tıklayarak Q’nun sizin için takip ettiği işlemlere ekleme yapabilirsiniz.

Q benimle ne zaman ve nasıl konuşur?

Önemli bir konu olduğunda Q size bildirim gönderir. Bildirime tıkladığınızda QNB Mobil'in sohbet ekranında konuşmaya başlarsınız.

Q’nun bildirim gönderiği konulara örnekler:

  • Kredi, kredi kartı, fatura gibi ödemelerinizi ödeme günlerinde hatırlatır.
  • Talimatınız gerçekleşmezse size haber verir.
  • Kredi kartınız internete kapalı iken bir işlem denendiğinde sizi uyarır.
  • Faturanızda beklenmedik bir artış olduğunda sizi bilgilendirir.

Q’nun önerdiği işlemin detayına nasıl bakabilirim, nasıl değişiklik yapabilirim?

Q’nun listelediği işlemin detayını görmek için üzerine tıklamanız yeterli. Detay sayfa açıldığında ödemenin tutarı ve açıklama gibi bilgileri güncelleyebilirsiniz. “Kaydet” butonuna bastığınızda değişiklikleriniz kaydedilir.

Ayrıca, Q’nun işleminizle ilgili bir uyarısı olduğunda işlem bilgisi üzerinde çan görürsünüz. İşleme tıkladığınızda Q’nun sizi uyarmak istediği konuyu görebilirsiniz.

Q’nun takip ettiği işlemin detayını nasıl gözlemlerim, nasıl değiştiririm?

Q’nun sizin için takip ettiği işlemlere “Ayarlar->Düzenli işlerim” bölümünden ulaşabilirsiniz. İşlemin detayına tıkladığınızda; tutar ve ödeme günü gibi bilgilerde değişiklik yapabilirsiniz.

Q’nun takip etmesini istemediğiniz işlem varsa işlemin detayında bulunan “Düzenli işlerimden çıkar” butonunu kullanabilirsiniz.

Talimatınızla ilgili değişiklikleri QNB Mobil'den yapabilirsiniz.

Q beni nasıl tanıyor?

Q geçmiş işlemlerinizi inceleyerek sizi tanır. Her ay düzenli olarak yaptığınız fatura, kira, aidat, kredi, kredi kartı, ek hesap ödemeleriniz ve para transferlerinizi tespit eder. Bu işlemleri ne zaman, hangi tutarda ve hangi hesaptan yapığınızı öğrenir. Ödemeye alışık olduğunuz dönemde size hatırlatır.

Q hesap ve kartlarımı ödemelerimde nasıl kullanıyor? Hesaplarım arasında para transferini neye göre yapıyor?

Q sizi her seferinde hesap seçmekle ya da hesaplarınız arası para transferi yapmakla uğraştırmaz. İlk ödemenizden önce size ödemelerinizde kullanabileceği hesap ve kartları sorar. Sonrasında ihtiyaç duyduğunda izin verdiğiniz hesapları kullanır.

Örneğin, fatura ödemeniz için önce o faturayı son ödediğiniz hesaba bakar. Eğer bu hesabınızda yeterli bakiye yoksa Q’nun kullanmasına izin verdiğiniz diğer hesapların bakiyesine bakar. Gerekli tutarı ödemeye alışık olduğunuz hesaba transfer ederek faturanızı öder.

İzin vermediğiniz hesap ya da kartlara size sormadan asla dokunmaz.

Q’nun kullanmasına izin verdiğiniz hesaplarda değişklik yapmak isterseniz Ayarlar menüsünden “Ödeme tercihlerim”e tıklamanız yeterli.

Q’dan işlem yaparken hesap ve kart bakiyemi nasıl öğrenebilirim?

Q ile konuşurken dilediğiniz zaman ana ekranın altında bulunan “Hesaplarım/kartlarım”a tıklayarak hesaplarınızın bakiyesini veya kartlarınızın kullanılabilir limitini gözlemleyebilirsiniz.

Q bildirimlerine nereden ulaşabilirim?

QNB Mobil'deki bildirimler ikonuna tıklayarak Q’nun size gönderdiği bildirimlere ulaşabilirsiniz. Q’nun gönderdiği bildirimlerde Q ikonunu görürsünüz. Q ikonu bulunmayan bildirimler QNB Mobil tarafından gönderilmiştir.

Q bildirimlerine tıkladığınızda Q konuşmaya başlar. İşlemiz hala geçerliyse örneğin aidat ödemeniz var ve henüz ödemediyseniz Q ile tamamlayabilirsiniz. Fakat, işleminiz geçerli değilse örneğin aidatınızı ödediyseniz Q bu işlemi tekrar listelemez.